Żeńcy

Treść

zdjęcie obiektu zdjęcie obiektu

Rzeźba przedstawiająca parę odpoczywających żniwiarzy. Postaci, wydobyte z jednego kawałka drewna, mają smutne twarze, siedzą zgarbione, zmęczone, jakby zdeformowane wysiłkiem czy bólem. Kobieta trzyma na kolanach dwojaki, mężczyzna ma w lewej ręce kosę a w prawej dzban. W charakterystyczny dla siebie sposób Roman Śledź posłużył się surową formą i oszczędną kolorystyką.

 

Roman Śledź (ur. 1948) to autor nietuzinkowy. Od młodości zajmował się rzeźbieniem. Po pierwszych sukcesach starał się o członkowstwo w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych, jednak przez długi czas weryfikowano jego pracę jako niepasującą do nurtu ludowego. Jego głównym tworzywem jest drewno, które kształtuje nadając figurom ostrą, kanciastą formę, jakby celowo niewykończoną. Zajmuje go głównie tematyka sakralna, przedstawia sceny związane ze Starym i Nowym Testamentem, ukazuje Madonnę i świętych, ale także trudne ludzkie losy, związane z czasem drugiej wojny światowej. Znawcy sztuki ludowej i nieprofesjonalnej dostrzegli w jego pracach wpływ twórczości El Greca.

 

Rzeźbiarz został zaprezentowany w filmie dokumentalnym "Zaproszenie do wnętrza" (scen. i reż. Andrzej Wajda, 1978 r.). W filmie tym Ludwik Zimmerer wystąpił w roli przewodnika po swojej kolekcji sztuki ludowej i naiwnej, pokazując prace ulubionych twórców, opowiadając o ich życiu, motywacjach, a także własnych wrażeniach podczas spotkań z autorami. Śledź, mieszkaniec Malinówki na Lubelszczyźnie, ukazany został jako młody gospodarz, mąż i ojciec. Na co dzień pracuje i zajmuje się rodziną, jednak od czasu do czasu bierze kawałek drewna, wsiada na motor i jedzie na drugi koniec wsi, do rodzinnego domu, gdzie mieszka jego matka. W ciągu tej krótkiej, parominutowej podróży zbiera przemyślenia i poszukuje natchnienia. Gdy dociera na miejsce ma już gotowy pomysł, któremu oddaje się bez reszty.

 

Roman Śledź prowadzi stronę internetową www.romansledz.pl, na której dostępna jest galeria z najciekawszymi pracami. Chętnie odpowiada na e-maile.

 

Rzeźba została wykonana przez Romana Śledzia na konkurs "Rolnik i jego praca w twórczości ludowej", zorganizowany w Muzeum Etnograficznym w Krakowie w 1978 roku. Śledź zaprezentował wtedy drugą rzeźbę pt. "Modlitwa przed pracą". Otrzymał III nagrodę. Obie rzeźby zakupione zostały do zbiorów w 1979 roku.

 

Opracował Grzegorz Graff.

 

Literatura:

Wystawa rzeźby Romana Śledzia z Malinówki, Warszawa 1978 (katalog).

Aleksander Jackowski, Sztuka zwana naiwną, Warszawa 1995.

Opiekun: Grzegorz Graff Zadaj pytanie o obiekt

Obiekty powiązane