Zabawka Lajkonik | Mikrohistorie 18.09–29.10.2018

Treść

zdjęcie zdjęcie

Stefan Komornicki był historykiem sztuki, kustoszem Muzeum Czartoryskich, wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Sztuk Pięknych oraz legionistą. O miłości Komornickiego do sztuki i nie tylko opowiedziała nam jego wnuczka Teresa Komornicka-Rościszewska.

 

Autorytet
„Nigdy nie poznałam dziadka, ale… jakby to powiedzieć… kult dziadka i jego historia były cały czas żywe. W gabinecie nic się w zasadzie nie zmieniło od śmierci dziadka do śmierci jego brata w ‘53 roku. On spał w tym pokoju na łóżku polowym, żeby nic nie było zmieniane”.

 

Komornicka-Rościszewska mówi o swoim dziadku, że był „znakomitą osobą, erudytą, nadzwyczajną osobowością”. Jego legenda z pewnością wpłynęła na jej zainteresowanie sztuką, rzemiosłem oraz literaturą.

 

To on w 1939 roku ukrył przez nazistami Portret młodzieńca Rafaela. Niestety obraz został później odkryty przez Niemców i wywieziony. Do dziś go nie odnaleziono.

 

Stefan Komornicki wraz z innymi profesorami Uniwersytetu Jagiellońskiego został zesłany do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen 6 listopada 1939 roku w ramach Sonderaktion Krakau. Powrócił do Krakowa na początku 1940 roku. Został postrzelony w swoim domu przez włamywaczy, na skutek czego zmarł w 1942 roku.

 

Warsztaty Krakowskie (1913–1926)
„Podejrzewam, że dziadek musiał się interesować zabawkami lub dostawał je w prezencie. Był bardzo zaprzyjaźniony z Kazimierzem Witkiewiczem, który był duszą Warsztatów Krakowskich”.

 

Warsztaty były krakowskim stowarzyszeniem, które miało na celu wypracowanie w rzemiośle artystycznym rozwiązań łączących nowoczesność z polską twórczością ludową. MEK posiada wyjątkową w skali światowej kolekcję zabawek z Warsztatów, między innymi prezentowanego tutaj Lajkonika należącego do Stefana Komornickiego.

 

Zabawka została wykonana według projektu Zofii Stryjeńskiej. Jego wzornictwo i kolorystyka nawiązują do form znanych z krakowskich odpustów: Emausu i Rękawki. Lajkonik wraz z innymi zabawkami przez lata ozdabiał regał z książkami w gabinecie dziadka Komornickiego. W roku 2009 nasza rozmówczyni podarowała zabawkę Muzeum.

 

Opracowała: Agnieszka Marczak.

 


O cyklu MIKROHISTORIE

Spoglądamy na przedmioty z kolekcji MEK oczami ich dawnych użytkowników. Co miesiąc rozmawiamy z inną osobą, by móc usłyszeć niewypowiedziane dotąd historie rzeczy z perspektywy ludzi, do których one należały. Powstają w ten sposób opowieści: o domu, dzieciństwie, podróżach. Innym razem: o pracy, wierze, pięknie i miłości. Mikrohistorie o życiu, po prostu.

 

Wybrane obiekty oraz fragmenty rozmów z ich byłymi użytkownikami można oglądać w Ratuszu na Placu Wolnica 1, bez konieczności kupowania biletu.

Opiekun: Karolina Pachla-Wojciechowska Zadaj pytanie o obiekt

Obiekty powiązane