

Wycinanka z kolorowego papieru, naklejona na kremowy karton o kształcie prostokąta leżącego. Kompozycja przedstawia sześć pomarańczowych, wielokondygnacyjnych budynków z błękitnymi dachami, czerwonymi kominami i licznymi, prostokątnymi otworami okiennymi ułożonymi w rzędach. Na pierwszym planie, centralnie usytuowany jest największy dom ze złotym szyldem „Warszawa”. Do niego zlatują z wszystkich stron białe gołębie różnej wielkości z napisem umieszczonym na skrzydłach: „Chcemy pokoju”. Na tułowiu każdego ptaka znajduje się także nazwa jednego kraju lub kontynentu (min. Polska, Czechy, Węgry, Anglia, Francja, Niemcy, Rosja, Turcja, Japonia, Holandia, Szwecja, Palesty[na], Ameryka, Australia). Przy budynkach wysmukłe drzewa o ciemnozielonych, prostych pniach i jaśniejszych koronach przypominających palmy.
Autorka pracy Zofia Wiechno (1914-1985) była znaną wycinankarką, uczestniczką wielu konkursów i wystaw w kraju i za granicą. W swej twórczości często odbiegała od tradycyjnych tematów i wzorów kompozycyjnych. Jako jedna z pierwszych wprowadziła kodry - nową odmianę wycinanek łowickich, przypominających obrazy. Nawiązywały one tematycznie do współczesnych wydarzeń i przeobrażeń których wycinankarka była świadkiem. Dla nowych tematów Zofia Wiechno znalazła odmienny styl, w którym dekoracyjność przejawiała się w samym sposobie przedstawiania tematu, a nie poprzez zastosowanie tradycyjnych ornamentów. Tematy prac - niejednokrotnie podsuwane przez organizatorów konkursów - nie były pozbawione zabarwienia ideologicznego. Uprawa pól przy pomocy nowoczesnych narzędzi i maszyn rolniczych, hodowla zwierząt, zwalczanie analfabetyzmu, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, walka o pokój – to tytuły, które niejednokrotnie gościły wśród prac niektórych twórczyń z tego okresu. Tak było też w przypadku prezentowanego obiektu.
Kompozycja nawiązuje do Światowego Kongresu Intelektualistów w Obronie Pokoju, który odbył się w sierpniu 1948 roku we Wrocławiu. Wzięli w nim udział przedstawiciele 46 państw, przede wszystkim o poglądach lewicowych. Wśród uczestników był między innym Pablo Picasso. To właśnie wtedy, w restauracji przy hotelu Monopol miał narysować na serwetce gołąbka pokoju, który wkrótce stał się popularnym symbolem pokoju, zwłaszcza w krajach komunistycznych. Niespełna dwa lata później, ten sam zwielokrotniony motyw zastosowała w swojej pracy wycinankarka spod Łowicza.
Wycinanka została zakupiona do zbiorów w 1950 r., prawdopodobnie od autorki. W zbiorach MEK znajduje się duża kolekcja wycinanek z Polski, Ukrainy, Białorusi i Litwy. Najstarsze pochodzą z przełomu XIX i XX wieku.
Opracowała Beata Skoczeń - Marchewka.