PL EN
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie 
na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych

Wachlarz

Treść

zdjęcie opisywanego przedmiotu zdjęcie opisywanego przedmiotu
Wachlarz z obrazkami przedstawiającymi puszczanie wianków na wodę oraz skoki przez ogień, namalowanymi temperą przez Walerego Eljasza Radzikowskiego. Sceny przedstawione na wachlarzu wiążą się z obrzędowością nocy świętojańskiej, przypadającej na czas letniego przesilenia słonecznego.

W tradycyjnej kulturze ludowej z każdym momentem granicznym wiązano nasiloną działalność sił nadprzyrodzonych i dlatego uważano go za dogodny dla czynienia wszelakich wróżb. W noc świętojańską najpopularniejszą wróżbą matrymonialną było puszczanie przez panny wianków na wodę. Noc świętojańska zamyka cykl obrzędów wiosennych, w których istotną rolę odgrywała symbolika wody i ognia. Ogniska zapalane w tym czasie były okazją do wspólnej zabawy, śpiewów przy muzyce, a skoki przez ogień niekiedy kończyły się wspólną kąpielą. W noc tę, jak wierzono, woda nabierała niezwykłej mocy. W Krakowskiem zapalanie ogni sobótkowych związane było z drugim dniem Zielonych Świątek, a nie jak w innych regionach Polski z wigilią dnia św. Jana.

Zapisaną w dokumentacji muzealnej ofiarodawczynią wachlarza była Wanda Eljasz Radzikowska (rodzina Walerego Eljasza Radzikowskiego), która płacąc 200 marek, została wpisana na listę członków założycieli Muzeum Etnograficznego w Krakowie.

Kolekcja wachlarzy w Muzeum Etnograficznym w Krakowie liczy ponad 90 obiektów, z czego przeważająca większość pochodzi spoza Europy. Interesującym przykładem europejskim jest wachlarz - pamiątka z Wystawy Światowej w Paryżu w 1867 r.
Opiekun: Karolina Pachla-Wojciechowska Zadaj pytanie o obiekt

Obiekty powiązane