Szczypce do wypieku opłatków

Treść

zdjęcie opisywanego przedmiotu zdjęcie opisywanego przedmiotu
Żelazne szczypce ,nazywane też „żelazkami”, mają formę nożyc zakończonych dwoma prostokątnymi tabliczkami. Zwykle jedna z nich wewnątrz jest rytowana przedstawieniami i symbolami religijnymi.

W przedstawionych tu szczypcach, układ graficzny rytu to dwa duże koła z wizerunkiem Chrystusa Ukrzyżowanego i monogramem IHS oraz dwa małe koła znajdujące się pomiędzy nimi. Pierwotnie duże koła w opłatku były wycinane z przeznaczeniem na hostie, a małe na komunikanty. Na szczypcach umieszczano czasem datę ich wykonania, która później w procesie wypiekania odciskała się na opłatkach. 

W takich to szczypcach w parafiach wypiekano opłatki z mąki pszennej i wody. Ciasto wylewano na gładką część formy, następnie zamykano szczypce i wkładano na krótką chwilę do żaru w piecu. Po wyjęciu opłatka odcinano nożycami nierówne brzegi. Z czasem, produkcję opłatków przejęły wytwórnie rzemieślnicze, ale ich receptura pozostała nadal niezmienna.

Muzeum Etnograficzne w Krakowie posiada w swoich zbiorach siedem szczypiec do wypieku opłatków. Możemy również poszczycić się jedną z najliczniejszych kolekcji opłatków liczącą około 700 obiektów, wśród których znajdują się również te wypieczone w szczypcach pochodzących z przełomu XVII i XVIII wieku.
Opiekun: Karolina Pachla-Wojciechowska Zadaj pytanie o obiekt

Obiekty powiązane