PL EN
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie 
na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych

Pojemnik pasterski

Treść

zdjęcie opisywanego przedmiotu zdjęcie opisywanego przedmiotu
Na północny wschód od Augustowa, na terenie Puszczy Augustowskiej, leży licząca 180 mieszkańców wieś Gorczyca. Znajduje się tutaj śluza zabytkowego kanału wybudowanego w 1828 roku.

Puszczę zamieszkiwali myśliwi i zbieracze i to oni prawdopodobnie pozostawili po sobie naczynie zwane pojemnikiem(1) albo torbą. Nazwa pojemnik odpowiada dawnej nazwie kozub, kozubek, związanej z naczyniem na leśne jagody(2) zaś nazwa torba odpowiada nazwie kobiałka z racji konstrukcji wykonania i łączy się ogólnie z transportem żywności.

Kobiałki były wykonywane techniką plecionkarską (taśmowo-krzyżową),od góry zamykane wiekiem. Powszechnie używano ich na dawnych Kresach Wschodnich.

Nasz pojemnik jest nawiązaniem do tego typu torby ale różni się zasadniczo wykonaniem. Kłodnicki pisze: „w miejscu gdzie boki naczynia zachodziły na siebie robiono nacięcia i przetykano kijkiem lub zszywano ścianki łykiem”. Pokazany pojemnik jest jednak solidniej wykonany bowiem zastosowano tutaj technikę szycia tzw. ściegiem rymarskim „za igłą” i „na okrętkę” – terminami znanymi krawcowym i rzemieślnikom wykonującym uprzęże końskie. Charakterystycznym w pokrywie –wieku tego naczynia jest wykonany szwem tego rodzaju motyw zygzaka.

Pojemnik był noszony na ramieniu za pomocą grubego sznura przewleczonego przez otwory w górnej części naczynia.

Pojemnik ten jest wyjątkowy i stanowi najlepiej technicznie rozwiniętą formę wśród innych pojemników z kory jakie posiada Muzeum Etnograficzne.

(1) Kłodnicki Z., Komentarze do Polskiego Atlasu Etnograficznego T. 4 Wrocław 1997
(2) Kozłowski W., Słownik leśny, bartny, bursztyniarski i orylski, „Sylwan” 1845
Opiekun: Piotr Worytkiewicz Zadaj pytanie o obiekt

Obiekty powiązane