PL EN
Ustawienia prywatności
na poniższej stronie.
*Z wyjątkiem niezbędnych

Po to działka jest… samo życie! – nagranie z projektu „dzieło-działka”

Treść

Zdjęcie kobiety pracującej w ogródku działkowym. Zdjęcie kobiety pracującej w ogródku działkowym.
fot. Aleksander Duraj
Fragmenty wypowiedzi działkowiczek i działkowców pochodzących z badań etnograficznych projektu „dzieło-działka”. W tle odstraszacze na krety, ptasie głosy, wiosenne miasto. Nagranie prezentowaliśmy na wystawie „dzieło-działka” w 2012 roku.

Pod nazwą „dzieło-działka” kryje się szereg działań, które doprowadziły do rozpoznania świata ogrodów działkowych. W 2012 roku rezultaty trzyletniego interdyscyplinarnego projektu badawczego przybliżyła wystawa. Badania (2008-2011) prowadzono na ogrodach działkowych Krakowa, Katowic i Wrocławia. Uczestniczyło w nich kilkudziesięciu ogrodników i ogrodniczek wraz ze swymi znajomymi i rodzinami. Na podstawie tych spotkań powstały eseje składające się na ponad trzystustronicową publikację o świecie miejskich ogrodów. Zarówno książka jak i wystawa prezentowały również cykl fotograficzny Aleksandra Duraja, który sportretował społeczność jednego z krakowskich ogrodów działkowych. Opowieść o ogrodach działkowych rozpisana była na szereg spotkań, dyskusji, debat, pokazów filmowych, na praktyczne miejskie akcje spod znaku guerilla gardening, blog, wielogłos opinii do dziś dostępny w mediach. Projekt pokazał, jak rezultaty badań etnograficznych mogą zostać włączone w debatę społeczną – czas prezentacji wyników naszej pracy zbiegł się z dyskusją wokół nowej ustawy regulującej działalność wspólnot ogrodów działkowych. Mnogość sposobów opowiadania o doświadczeniu miejskiego ogrodnictwa wcale nie wyczerpało tematu, w ciągu ostatnich lat wiele wątków projektu zostało rozwiniętych i dopowiedzianych w różnych miastach i w rozmaitych środowiskach.

„Dzieło-działka”  to projekt, który w dużej mierze zmienił nasze patrzenie na działki i odsłonił przed nami nowy, nieznany dotąd świat. Słowa, które dobrze oddają doświadczenie działki to ruch, emocje, sytuacja, inspiracja, wolność. Ogródki działkowe okazują się być bowiem ogrodami na serio, przestrzenią doświadczania własnego człowieczeństwa, miejscem, gdzie w sposób bardziej odczuwalny niż na co dzień pojawia się świadomość przynależności do świata przyrody. Ogródki działkowe umożliwiają przekaz wiedzy ogrodniczej, mają ogromny wpływ na harmonijne współistnienie rozmaitych potrzeb mieszkańców miasta. Są krajobrazem, w którym się zamieszkuje.

Co mówili miejscy ogrodnicy z krakowskiej dzielnicy Krowodrza?

„Działki przedłużają życie. Jest ruch. Bo tak w domu siedzieć – co by człowiek robił? A tu jest ruch i tu każdy jeden... po osiemdziesiąt parę lat!... ludzie są, o, na chodzie!”.

„Natomiast czy te działki są potrzebne – bardzo potrzebne! Tu jest tak – jedno osiedle duże, drugie osiedle duże, prawda? I to jest jedyne miejsce, to jest taki środek rekreacyjno-wypoczynkowy gdzie jest najwięcej zapachu trawy, zieleni, kwiatów, drzew. I już Kraków jest tak załadowany, tak mało zieleni jest, że jak będziemy takie działki likwidować to w ogóle nie będzie czym oddychać w tym Krakowie. Będziemy mieli tylko betony, asfalty i spaliny!”.

Opracowała: Magdalena Zych