Płytka wotywna z muru ofiarnego

Treść

Zdjęcie kamiennej płytki z wyrzeźbionymi inskrypcjami w języku tybetańskim. Zdjęcie kamiennej płytki z wyrzeźbionymi inskrypcjami w języku tybetańskim.

Kamienna łupkowa płytka z buddyjskiego muru ofiarnego zawiera inskrypcję w języku tybetańskim om mani padme hum, która jest mantrą Bodhisattwy Awalokiteśwary. Jest to jedna z najbardziej znaczących buddyjskich mantr, którą tłumaczy się: Bóg jest w kwiecie lotosu. Awalokiteśwara, zwany również Diamentowym Panem, wyraża nieskończone współczucie Buddy i jest obrońcą świata, światłem świata. Sześć dźwięków mantry, za pomocą której jest przywoływany ma symbolizować sześć rodzajów losu i sześć mądrości.

 

Mantra ta, zawierająca najświętszą sylabę om (aum), która poprzedzała wszechświat i jest esencją wszystkich dźwięków, często spotykana jest w postaci wyrytej na skałach i kamieniach, zwanych kamieniami mani (klejnot). Z takich kamieni „modlitewnych” układano przy świątyniach lub szlakach wiodących do miejsc pielgrzymkowych, kopce a czasami długie mury modlitewne. W większości wysokogórskich przełęczy i wierzchołków górskich wzniesień w Tybecie i Nepalu znajdują się oprócz flag modlitewnych również kopce z kamieni mani. Często kamienie te były celowo wytarte lub pomalowane, by podkreślić relief ozdobnie wyrzeźbionych liter. Na kamieniach mani mogą być niekiedy wyryte także inne religijne symbole, jak aszthamangala - osiem symboli upamiętniających dary ofiarowane przez boskie istoty Buddzie Śakjamuniemu, zaraz po osiągnięciu przez niego oświecenia pod drzewem pipal.

 

Pielgrzymi i przemierzający górskie przełęcze wierni dokładając swoje kamienie do kopca recytują mantry wyryte na nich. Wierny, recytując święte sylaby mantry, wchłania moc zawartą w dźwięku słów. Taką samą moc jak recytowanie mantry „klejnotu” daje również samo okrążenie w prawo muru mani.

 

Buddyjska płytka wotywna z nepalskiego rejonu Mustang, zamieszkałego przez różne plemiona wyznające buddyzm pochodzi z kolekcji dr Janusza Kamockiego, wieloletniego pracownika Muzeum, badacza kultur pozaeuropejskich, który pozyskał obiekt w latach 70. XX w. podczas badań terenowych w Mustangu. W Muzeum znajdują się znaczące zbiory związane z tzw. buddyzmem tybetańskim pochodzące z Nepalu oraz innych krajów buddyjskich.

 

Opracowała Eleonora Tenerowicz.

 

Wybrana literatura:

Tibet the Sacred Realm. Photographs 1880-1950, Chronicle by Lobsang P. Lhalungpa; Philadelphia Museum of Art, 1983

Olschak B. Ch., Wangyal Thupten G.. Mystic art of ancient Tibet. London. 1973.

Beer Robert, The Handbook of Tibetan Buddhist's Symbols.; Serindia Publications, Inc., 2003

Opiekun: Eleonora Tenerowicz Zadaj pytanie o obiekt

Obiekty powiązane