Pisanka z dedykacją

Treść

zdjęcie opisywanego przedmiotu zdjęcie opisywanego przedmiotu
Z tradycją Świąt Wielkanocnych w Polsce związany jest zwyczaj święcenia pokarmów, a jajka zawsze były głównym ich składnikiem. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pisanki były także darem, który miał zapewnić osobie obdarowanej siłę, zdrowie oraz powodzenie w sprawach miłosnych.
Stąd umieszczano również na nich życzenia świąteczne lub wierszowane teksty wyznań miłosnych. Taka krótka dedykacja znajduje się na przedstawionej tu pisance.

Pisankami (nie tylko tymi z dedykacją) obdarowywano gości przychodzących w święta, matki chrzestne dawały je swoim chrześniakom, dawano je grupom przebierańców chodzącym w Poniedziałek Wielkanocny, a także ubogim w formie jałmużny z prośbą o modlitwę za dusze zmarłych. Wreszcie dziewczęta dawały je chłopcom w dowód sympatii i miłości, a także aby zrewanżować się za polewanie wodą w Poniedziałek Wielkanocny, czy jako podziękowanie za zapraszanie do tańca w czasie Zapustów.

Co prawda obdarowywanie się pisankami nie jest już tak powszechne, to jednak do dzisiaj w wielu polskich domach kultywowany jest zwyczaj dzielenia się w Wielkanoc jajkiem.

Muzeum Etnograficzne w Krakowie posiada największą i najstarszą kolekcję pisanek w Polsce. Liczy ona ponad 8000 obiektów pochodzących ze wszystkich regionów Polski oraz z innych krajów słowiańskich. Wśród nich są także te zawierające dłuższe lub krótsze teksty życzeń.
Opiekun: Karolina Pachla-Wojciechowska Zadaj pytanie o obiekt

Obiekty powiązane