PL EN
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie 
na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych

Pamiątka pierwszej komunii świętej

Treść

Zdjęcie opisywanego przedmiotu. Zdjęcie opisywanego przedmiotu.
Obraz w ramach drewnianych, zdobionych ornamentem roślinnym, wytłaczanym w masie plastycznej, pozłacanej. Kompozycja przedstawia Chrystusa Eucharystycznego, ukazanego w półpostaci, w seledynowej sukni i niebieskim płaszczu przerzuconym przez prawe ramię. W dłoniach Jezus trzyma kielich i hostię. Przed Nim, na ołtarzu spoczywa złota patena. Wokół złoto - zielony ornament roślinny złożony ze splecionych ze sobą winnych gron, kłosów zbóż i kwiatów. W lewym, górnym rogu baranek paschalny z głową w nimbie, chorągiewką i krzyżem. W prawym, górnym rogu pelikan karmiący własną krwią pisklęta – symbol ofiary Chrystusa. W dolnej części kompozycji, na wydzielonym polu tekst drukowany, uzupełniony pisanym ręcznie: Pamiątka pierwszej Komunii św./ Ciubówna Jadwiga/ przyjęła pierwszą komunię świętą w kościele parafialnym w Liszkach dnia 17 maja 1912/ks. Jaraszek (?). Poniżej: Accipite et manducate, hoc est Corpus Meum (Bierzcie i jedzcie to jest ciało moje).

Właścicielka obrazka - Jadwiga Czech (z domu Ciuba), żyła w latach 1900 – 1983, była mieszkanką Kaszowa. Jej rodzinny dom pochodził z 1873 roku. Swoją Pamiątkę I Komunii zachowała do końca życia.

Pamiątkowe obrazki dewocyjne jeszcze do lat 50/60. XX w. stanowiły zwykle jedyny podarunek, jaki z okazji I Komunii Świętej otrzymywały dzieci. Dodatkową atrakcją tego dnia był skromny poczęstunek, organizowany po ceremonii w szkole lub na plebanii, składający się najczęściej ze słodkiej bułki i kakao. 

Pamiątka Pierwszej Komunii Świętej została zakupiona do zbiorów MEK w 1984 roku - po śmierci jej właścicielki, za pośrednictwem rodziny. W zbiorach Muzeum znajduje się kilkadziesiąt okolicznościowych obrazków dewocyjnych, będących pamiątkami sakramentów, wydarzeń rodzinnych i religijnych, takich jak chrzest, I Komunia, bierzmowanie, ślub, prymicje, obłóczyny zakonne czy pogrzeb.
Opiekun: Beata Skoczeń-Marchewka Zadaj pytanie o obiekt

Obiekty powiązane