Model chaty bronowickiej

Treść

Model chaty opisywany w artykule. Model chaty opisywany w artykule.
Model wykonany w 1901 roku przez cieśli z Bronowic, pod kierownictwem Włodzimierza Tetmajera, przy udziale artysty malarza Antoniego Procajłowicza, na zamówienie Jerzego Warchałowskiego z okazji I Wystawy Towarzystwa Polska Sztuka Stosowana w Krakowie.

Model architektoniczny w skali około 1:10 wedle tradycji wzorowany jest na chałupie Błażeja Czepca z Bronowic, uczestnika Wesela Stanisława Wyspiańskiego. Przedstawia drewnianą wiejską chałupę szerokofrontową o dwutraktowym układzie pomieszczeń mieszkalnych, z częścią inwentarską. Budynek nakryty jest wysokim czterospadowym dachem poszytym słomą. Model ze ścianami wzniesionymi w konstrukcji zrębowej, posiada charakterystyczną na dla bronowickich domów konstrukcję przysłupową podtrzymującą konstrukcję dachu. Ściany budynku pokryte są polichromią w brązowo-białe pasy imitującą białkowanie. Obramienia okien i półkolistego wykroju wejścia zdobione są dekoracją o motywach kwiatowych umieszczoną na białym tle.

Model wykonany na potrzeby wystawiennictwa związanego z promocją ludowego rękodzieła artystycznego stał się zalążkiem budowanej w następnych dziesięcioleciach kolekcji modeli Muzeum Etnograficznego.
Opiekun: Anna Woźny-Tondyra Zadaj pytanie o obiekt

Obiekty powiązane