Miedzioryt z cyklu COR JESU AMANTI SACRUM

Treść

zdjęcie opisywanego przedmiotu zdjęcie opisywanego przedmiotu
Miedzioryt przedstawia serce, symbolizujące ludzką duszę, o którą konkurują Jezus z aniołami, szatan o skrzydłach nietoperza i kobieta w strojnych szatach i z insygniami władzy, symbolizująca żądze tego świata.

Rycina jest drugą grafiką z cyklu COR JESU AMANTI SACRUM liczącego zwykle kilkanaście przedstawień. Wydany po raz pierwszy w 1635 r. przez Antoniego Vierixa, do 2. połowy XIX wieku był wielokrotnie rytowany na nowo przez innych artystów lub wznawiany w postaci luźnych grafik, czy książeczek.

Autorem cyklu, z którego pochodzi prezentowana grafika jest augsburski rytownik Andreas Johann Pfeffel (1686 - 1750).

Cykl COR JESU AMANTI SACRUM ukazuje w kolejnych przedstawieniach mistyczną drogę zbawienia człowieka. Gdy Jezus zostaje wpuszczony do serca, zaczyna je oczyszczać, zrasza własną krwią, buduje w nim swój tron. Rozpala w sercu ogień miłości i przemienia je w ogród kwiatowy, by na koniec zamieszkać w nim i zwieńczyć koroną.

W zbiorach Muzeum Etnograficznego znajduje się 65 grafik z tego cyklu, wykonanych przez różnych rytowników. Szczególnie popularne w kręgach zakonnych, były tematem przemyśleń i kontemplacji. Służyły również duchownym do ewangelizacji wiernych, zaś dla artystów tworzących sztukę sakralną stanowiły cenny wzornik. Pojedyncze egzemplarze były także używane przez wiernych jako zakładki do modlitewników.

Muzeum Etnograficzne w Krakowie posiada bogatą kolekcję rycin, pochodzących z wybitnych pracowni europejskich: niemieckich, francuskich, niderlandzkich, drukowanych na papierze, czy tłoczonych na pergaminie. Wiele z nich trafiło do Muzeum ze zbiorów zakonnych sióstr karmelitanek w Krakowie. Wśród przedstawień z XVII, XVIII i XIX wieku dominuje tematyka religijna.
Opiekun: Beata Skoczeń-Marchewka Zadaj pytanie o obiekt

Obiekty powiązane