Madonna z Dzieciątkiem

Treść

zdjęcie obiektu zdjęcie obiektu

Madonna stoi boso na owalnym postumencie, ręce ma wyciągnięte przed siebie, na prawej spoczywa nagie Dzieciątko z berłem i jabłkiem królewskim. Specyficznego wyrazu sylwetkom nadają duże owalne głowy z wyolbrzymionymi złotymi koronami. Kontrastują z tym modelowane płasko i w pomniejszeniu rysy twarzy Matki Boskiej i Jezusa. Ponadto zwracają uwagę długie rozpuszczone włosy Madonny, sznury korali na jej szyi i suknia dekorowana wzorem roślinnym w formie wici.

 

Twórcy nieprofesjonalni w Polsce, do których zalicza się Andrzej Konopacki, często inspirują się XIX wieczną i starszą sztuka ludową. Wzorują się chętnie na wyobrażeniach dewocyjnych spotykanych w rzeźbie i na obrazach. Popularnym tematem wśród rzeźbiarzy amatorów jest wizerunek Madonny zaczerpnięty z przydrożnych kapliczek czy figur w kościołach. Hieratyczne i statyczne ujęcie Matki Boskiej, najważniejszej w Kościele katolickim orędowniczki, i małego Jezusa jako Zbawiciela i króla z odpowiednimi atrybutami władzy, twórcy amatorzy starają się ukazać według własnego pomysłu. Oddalają się wtedy od wzorów z których czerpią, ale dzięki temu ich prace zyskują oryginalną formę.

 

Andrzej Konopacki (ur. 1947 r.) jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego w Zakopanem, studiował na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej. Pochodzi z lwowskiej rodziny ślusarzy, mieszka w Zakopanem. Od około 1970 roku amatorsko zajmuję się działalnością artystyczną i rzemieślniczą. Przygodę ze sztuką rozpoczął od rzeźby tworząc wizerunki Matki Boskiej, Chrystusa i świętych patronów inspirując się tradycyjną rzeźbą ludową. Zajmował się także lutnictwem wykonując między innymi podhalańskie skrzypce złóbcoki. Jest także cenionym twórcą oryginalnej biżuterii. Od wielu lat doskonali swój warsztat jubilera tworząc medaliki tzw. "bozie", nawiązujące do osiemnastowiecznych pamiątek dewocyjnych, popularnych dawniej między innymi w Częstochowie na Jasnej Górze. To miniaturowe obrazki malowane na szkle, przedstawiające Matkę Boską, Świętą Rodzinę, Chrystusa Ukrzyżowanego, postaci aniołów i świętych patronów. Andrzej Konopacki jest laureatem pierwszej nagrody w Konkursie Współczesnej Rzeźby Ludowej Karpat Polskich (1972 r.) oraz wielu innych ważnych wyróżnień. 

 

Opracował Grzegorz Graff

 

Źródła:
Antoni Kroh, Współczesna rzeźba ludowa Karpat Polskich, Wrocław [i in.] 1979, s. 44, 99.
Strona internetowa Andrzeja Konopackiego andjac.w.interia.pl/polska.htm

Opiekun: Grzegorz Graff Zadaj pytanie o obiekt

Obiekty powiązane