PL EN
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie 
na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych

Lalka

Treść

Zdjęcie drewnianej, zniszczonej lalki. Zdjęcie drewnianej, zniszczonej lalki.
[Kliknij zdjęcie powyżej, by obejrzeć całość]

Rzeźba przedstawia dziewczynkę krojąca chleb. Została wykona przez Jana Wszołka w 1895 roku, o którym dowiadujemy się z zapisu na karcie katalogu inwentarzowego, że był „chłopem samoukiem” i mieszkał w Rozembarku koło Gorlic. Figurę, wysoką na 52 cm, wyrzeźbił on w miękkim drewnie i pomalował farbami olejnymi. Wtórnie przymocowano ją do drewnianej podstawy. Do zbiorów podarowana została przez Władysława Florczyka w 1934 roku.

Dziewczynka stoi ubrana w żółtą sukienkę do kolan, w lewej ręce pod pachą trzyma okrągły jasnobrązowy bochenek chleba a w prawej nóż. Ma okrągłą główkę, krótkie zmierzwione włoski  i uśmiechniętą, pucułowatą buzię o naturalnej karnacji. Jej wesoły wyraz twarzy przypomina buzie pogodnych, barokowych aniołków, wzlatujących nad ołtarzem w niejednym wiejskim kościele. Skromny strój lalki posiada kilka szczegółów: niebieski kołnierz z czerwonym szlakiem, czerwoną lamówkę dokoła krótkich rękawów oraz czerwoną taśmę i frędzle wzdłuż dolnego brzegu sukienki.

O tym, że przez wiele lat lalka ta służyła jako ulubiona zabawka, świadczy jej stan zachowania. Widać utrącone nogi i nos, a polichromia na powierzchni rąk i włosów starła się prawie w całości. Można domyślać się, że była ukochaną i często przytulaną zabawką być może nie jednej córki i wnuczki Jana Wszołka.

Opracował

Grzegorz Graff
Opiekun: Grzegorz Graff Zadaj pytanie o obiekt

Obiekty powiązane