PL EN
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie 
na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych

Koszula męska z Gwatemali

Treść

Zdjęcie opisywanego przedmiotu. Zdjęcie opisywanego przedmiotu.

Koszula (bluza) to główny element współczesnego, a zarazem tradycyjnego męskiego stroju Majów z Gwatemali. Stanowi komplet ze spodniami (zazwyczaj pasiastymi), szarfą-pasem owijanym wokół bioder oraz kapeluszem. Tego rodzaju strój męski to wynik przemieszania wpływów europejskich (hiszpańskich) – krój, fason oraz indiańskich (majowskich) – wzornictwo i kolorystyka. Koszule, zarówno te szyte z fabrycznej tkaniny jak i z tkaniny powstałej na tradycyjnych warsztatach tkackich, dekorowane są doszytymi wokół szyi, tkanymi ręcznie pasami, z bogatą, kolorową i geometryczną ornamentyką. Podobne, acz skromniejsze pasy, doszywane są na końcach rękawów, tworząc kolorowe mankiety.

 

Stroje Majów z Gwatemali, zwłaszcza zaś stroje kobiet, są niezmiernie zróżnicowane. Wprawdzie krój poszczególnych elementów jest podobny, ale inne są rozwiązania kolorystyczne i zdobnictwo. W każdej miejscowości można spotkać inny typ stroju – i to bynajmniej nie jeden. Nie ma stroju regionalnego, co nie znaczy, że ubiór nie ma znaczenia. W czasie świąt religijnych i lokalnych "fiestas", członkowie bractw religijnych (mężczyźni i kobiety) zakładają stroje, które dzięki ornamentyce pozwalają określić ich przynależność społeczną i pochodzenie z konkretnej (pod)grupy wielkiej rodziny Majów. W samej Gwatemali można wyróżnić dwadzieścia dwie społeczności zaliczane do językowej i kulturowej wspólnoty Maya (Maja).

 

Zespół strojów męskich i kobiecych różnych grup Majów pozyskano do zbiorów Muzeum od Danuty Gowin, kolekcjonerki, podróżniczki i dziennikarki, która wielokrotnie przebywała w Gwatemali w latach 80. i 90. XX wieku.

 

Danuta Gowin, dziennikarka, podróżniczka i kolekcjonerka, trafiła do Gwatemali po raz pierwszy w 1981 roku, kiedy kraj ten objęty był krwawą wojną domową i rządzony przez wojskową dyktaturę. Podczas kolejnych, wielokrotnych pobytów w Gwatemali, Danuta Gowin nawiązywała kontakty z Majami - rdzenna ludnością tego kraju. Życzliwość i zaufanie Majów (z różnych grup, zamieszkujących często odległe regiony), pozwoliło uczestniczyć jej w ceremoniach i świętach, wnikliwie poznać ich tradycyjne rzemiosło jak i wykonać unikalną dokumentację fotograficzną. Z czasem, na własne potrzeby zaczęła ona gromadzić stroje i akcesoria do strojów, zwłaszcza kobiet Majów, które w owym czasie (w latach 80. i na początku lat 90. XX wieku), wykonywały je głównie na własne potrzeby. Powstała w ten sposób unikalna kolekcja około 50 strojów i elementów strojów, którą w roku 2013 zakupiło krakowskie Muzeum Etnograficzne.

 

Opracował Jacek Kukuczka.

 

Zakup kolekcji strojów i kontekstowych fotografii z Gwatemali został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie "Kolekcje muzealne".

Opiekun: Jacek Kukuczka Zadaj pytanie o obiekt

Obiekty powiązane