PL EN
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie 
na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych

Jezus Frasobliwy

Treść

Zdjęcie drewnianej rzeźby Jezusa Frasobliwego - przód rzeźby. Zdjęcie drewnianej rzeźby Jezusa Frasobliwego - przód rzeźby.

Rzeźba pochodzi z miejscowości Zalas w powiecie krakowskim. Do kolekcji Muzeum trafiła jako dar Bolesława Słupeckiego z Krakowa.

Jezus ukazany został jako półnagi mężczyzna, ubrany w perizonium na biodrach, głowę otacza korona cierniowa. Przysiadł na niewysokim postumencie, głowę ma wysuniętą do przodu i spoczywającą na prawej ręce. Jego twarz wyraża smutek.

Kapliczki z figurami Chrystusa Frasobliwego spotykane były na obszarze całej Polski. Dumającego lub Świętą Turbacyję – jak dawniej nazywano Frasobliwego w okolicach Krakowa – umieszczano w domowych ołtarzykach i otaczano kultem. W nauczaniu Kościoła katolickiego wyobrażenie to stanowiło przypomnienie o Męce Pańskiej. W potocznym przekonaniu tak ukazany Pan Jezus przedstawia Boga, który chodził po świecie, przyglądał się ludziom, w końcu zmęczony i zafrasowany (staropolskie „zmartwiony”) postanowił odpocząć na przydrożnym kamieniu.

Z prezentowaną rzeźbą wiąże się pewna opowieść, przekazana przez Tadeusza Seweryna, dyrektora Muzeum w latach 1937–1965. Zanim figura Chrystusa Frasobliwego trafiła do zbiorów, znajdowała się w nadrzewnej kapliczce w miejscowości Zalas. Podczas okupacji do tej podkrakowskiej wsi zabłąkała się grupa chłopaków z młodzieżówki Hitlerjugend. Napotkaną kapliczkę potraktowano jak tarczę strzelniczą, oddając do niej kilka strzałów. Wgłębienia i ubytki drewna na powierzchni rzeźby są „pamiątką” po tamtym zdarzeniu.

 

Opracował: Grzegorz Graff

 

Wybrana bibliografia:

  1. Tadeusz Seweryn, Okupacji dzień powszedni, „Przegląd Lekarski”, R. XXVI, seria II nr 1, 1970, s.18.
  2. Ewa Fryś-Pietraszkowa, Anna Kunczyńska-Iracka, Marian Pokropek, Sztuka ludowa w Polsce, Warszawa 1988 (rozdział Rzeźba, ss. 184–185).
Opiekun: Grzegorz Graff Zadaj pytanie o obiekt

Obiekty powiązane