PL EN
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie 
na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych

Hełm wojownika

Treść

zdjęcie obiektu zdjęcie obiektu

Nakrycie głowy składa się ze stelażu wykonanego z pędów bambusa oraz pokrycia ze sztywnej skóry, okrytej ciemnobrązowym włosiem. Stożkowaty kształt hełmu przypomina nieco szyszak (typ europejskiego hełmu otwartego). Tylna część pozostaje dłuższa, przednia wycięta, a po bokach znajdują się schodkowate uskoki. Przez środek hełmu przechodzi wyraźne zgrubienie – naturalna bruzda, na której sztywny włos jest nieco uniesiony.

 

Jest to hełm wojownika z grupy etnicznej Bakundu, zaliczanej do ludów Bantu z grupy północno-zachodniej, zamieszkującej pogranicze obecnego Kamerunu i Nigerii, w tym okolice delty rzeki Kalabar (Calabar). Nakrycie głowy wykonane zostało ze skalpu goryla zachodniego (Gorilla Gorilla Diehli, ang. Cross River Gorilla) i służyło wojownikowi jako element ekwipunku/stroju wojennego.

Obiekt znajdujący się w zbiorach Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, pozyskany został w trakcie badań na terenach położonych wzdłuż wybrzeża Kameruńskiego, na północny zachód od Góry Kameruńskiej. Hełm stanowi jeden z ciekawszych elementów liczącej niemal 300 obiektów kolekcji Stefana Szolc-Rogozińskiego. Rogoziński, pomysłodawca i kierownik „Pierwszej Polskiej Wyprawy Naukowej do Afryki” w latach 1882-1885, zgromadził bezcenną i rozległą kolekcję etnograficzną. Obrazuje ona głównie kulturę materialną Duala i sąsiednich grup etnicznych w czasach, gdy tereny te znalazły się w polu zainteresowań Niemiec i Wielkiej Brytanii – przyszłych wielkich potęg kolonialnych.

Opracował Jacek Kukuczka.

Opiekun: Jacek Kukuczka Zadaj pytanie o obiekt

Obiekty powiązane