PL EN
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie 
na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych

Etui na telefon

Treść

zdjęcie opisywanego przedmiotu zdjęcie opisywanego przedmiotu

Etui wykonane techniką robótek ręcznych na szydełku, z barwionej, fabrycznej włóczki wełnianej (z domieszką bawełny). Kształt pionowego prostokąta z otwartą górną krawędzią - kieszenią na telefon komórkowy. Przewodnim motywem zdobniczym jest znajdująca się po obu stronach, wykonana z czarnej włóczki sylwetka renifera – symbolu stylu życia i tradycyjnej kultury Nieńców. Kolory tła (biały) i krawędzi (czerwony) są barwami herbu miasta Narjan-Mar. Zielone, geometryczne dekoracje nawiązują do rogów rena i tworzą 2 pasy u dołu i przy górnej krawędzi etui. Nawiązują do zdobień znajdujących się dawniej na m. in. panicach (tradycyjnych kaftanach) nienieckich.


Etui pozyskane zostało w trakcie tzw. „Prazdnika goroda” (Święta miasta) w Narjan-Mar, stolicy Nienieckiego Okręgu Autonomicznego (NAO). Podczas w/w święta organizowane są kiermasze, występy i prezentacje zespołów kultywujących tradycje nienieckie, organizowane są wystawy, na centralnym placu ustawiany jest czum – tradycyjny namiot – symbol dawnego, koczowniczego stylu życia Nieńców. Na jednym z licznych stoisk z rękodziełem, oferowane były współczesne wyroby: skarpety, torebki, chusty oraz także etui na komórki, smartfony i tablety. Przedmioty te wykonywane są najczęściej przez tzw. "mastierice" (mistrzynie) - kobiety trudniące się wyrobem rękodzieła narodowego/etnicznego lub wzorowanego na dawnych wyrobach i wzornictwie. Obecnie, wśród "tradycyjnych" wyrobów (elementów odzieży, lalek, wyrobów z futra renifera, etc.), pojawiają się nowe przedmioty dostosowujące się do współczesnych potrzeb i wymagań odbiorców. Do nich należy m. in. etui na telefon komórkowy, wykonany w kolorach charakterystycznych dla nienieckich zdobień. jak i oficjalnego herbu NAO. Również  zgeometryzowany motyw rogów renifera był zarówno tradycyjnym elementem zdobiącym nienieckie wyroby a współcześnie, również flagi NAO.. Obecnie motywy zdobnicze jak i postać renifera znajdujące się na etui, pojawiają się także na swetrach, opaskach na głowę, skarpetach, etc., jako rodzaj etnicznej i kulturowej identyfikacji i zarazem nienieckiej marki.

Obiekt pozyskany został w trakcie etnograficznych badań terenowych prowadzonych we wrześniu 2017 roku na obszarze Nienieckiego Okręgu Autonomicznego Federacji Rosyjskiej, w ramach muzealnego projektu badawczego Antropologiczna reinterpretacja kolekcji syberyjskiej ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie, pochodzącej od polskich badaczy Syberii XIX wieku, realizowanego w ramach grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki: 


Literatura i źródła: 

Kwasznin J.N., Sojuz. Etnograficzeskij słowar., Moskwa-Tobolsk : Rossijskaja Akademija Nauk, Sibirskoje Otdielenije RAN, 2010.
https://etnomuzeum.eu/syberia/opowiesc/dziewczyna-z-polnocnego-kraju
https://etnomuzeum.eu/syberia/kolekcja/etui-na-telefon-komorkow
https://pl.wikipedia.org/wiki/Nieniecki_Okr%C4%99g_Autonomiczny

Opiekun: Jacek Kukuczka Zadaj pytanie o obiekt

Obiekty powiązane