Drewniana teczka do szkoły

Treść

Drewniana teczka w kształcie prostokąta ze skórzaną rączką. Drewniana teczka w kształcie prostokąta ze skórzaną rączką.
Drewnianą teczkę do szkoły wykonał samodzielnie kilkuletni chłopiec, Jan Janyst, urodzony w 1893 roku w Mąchocicach-Scholasterii, miejscowości położonej w Górach Świętokrzyskich, na obrzeżach Puszczy Jodłowej. Jan uczęszczał jedynie do dwóch pierwszych klas, mieszczącej się w dużej chałupie, szkoły ludowej w Brzezinkach. „(…) na dłuższą naukę nie było czasu” – czytamy w dokumentacji muzealnej – Pisania nauczył się sam w domu i do szkoły szedł już dobrze przygotowany. W drewnianej skrzynce, zwanej w tych okolicach deką, nosił z pewnością tabliczkę i rysik do nauki pisania, a może i elementarz. Deka zaopatrzona była zazwyczaj w sznurki, pełniące funkcję szelek. W przypadku prezentowanego obiektu nie zachowały się lub Jan nosił ją trzymając za skórzany uchwyt.

W 1969 r. Jan Janyst przekazał do Muzeum Etnograficznego w Krakowie kilkanaście przedmiotów, głównie narzędzi do obróbki drewna. Pośród nich znalazła się prezentowana teczka i wykonana przez niego własnoręcznie, pięknie zdobiona przęślica.

Opracowała:
Karolina Pachla-Wojciechowska

Zainteresowanym tematyka szkolną polecam wpis o rysiku i tabliczce ze zbiorów naszego Muzeum (https://etnomuzeum.eu/zbiory/rysik).

Bibliografia:
1. H. Bittner-Szewczykowa, Dziecko wiejskie, „Rocznik Muzeum Etnograficznego w Krakowie”, t. 9, 1984.
2. Małgorzata Oleszkiewicz, Grażyna Pyla, Szkoło! Szkoło! Gdy cię wspominam ..., Kraków 2000
Opiekun: Karolina Pachla-Wojciechowska Zadaj pytanie o obiekt

Obiekty powiązane