Chrystus dźwigający krzyż

Treść

Zdjęcie opisywanego obrazu. Zdjęcie opisywanego obrazu.
Przedstawienie pasyjne ukazujące na szkle jedną ze scen Drogi Krzyżowej. Chrystusowi dźwigającemu na lewym ramieniu krzyż towarzyszy barwnie ubrany mężczyzna. We wzniesionej lewej ręce trzyma włócznię, prawą dłonią przytrzymuje belkę krzyża. Ekspresyjna twarz Jezusa o wyrazistych oczach i kroplach krwi spływających spod cierniowej korony, a także brązowa długa szata bogato dekorowana złotymi motywami przywodzi na myśl barokowy splendor i nastrój obchodów Wielkiego Tygodnia w Hiszpanii. Obraz jest oprawiony w prostą drewnianą lakierowaną ramę.

Wielki Piątek stanowi kulminację tego wyjątkowego okresu. Podobnie jak w innych miejscowościach Hiszpanii, także w Barcelonie – stolicy Katalonii w ten dzień ulicami miasta wiodącymi przez dzielnice Rambla i Gotycką przeciąga liczna procesja. To słynna ruta de tambor. Podążają w niej bractwa religijne, pokutnicy w charakterystycznych strojach, a przede wszystkim olbrzymie platformy, tzw. pasos z wizerunkiem Jezusa dźwigającego krzyż, Matki Boskiej Bolesnej w ozdobionej klejnotami bogatej szacie. Platformy ważące nawet kilka ton noszą ukryci pod draperiami costaleros. Ich poświęcenie, kunszt i siła demonstrowana podczas ceremonialnego unoszenia i opuszczania pasos, są nagradzane aplauzem. Widzowie komentują ilość świec zdobiących wizerunki, piękno kwiatów i woskowych ozdób. Entuzjastycznie witają postać Matki Boskiej. Zapach kadzideł miesza się z dźwiękami orkiestry dętej i bębnów. Obrzędy religijne stają się wydarzeniem nie tylko ze sfery sacrum, lecz też okazją do spotkań rodzinnych i towarzyskich.

Eksponat pozyskany w 1985 roku w Barcelonie od kolekcjonera Mariana Maurizio-Abramowicza (1905-1996) przez Edwarda Waligórę dyrektora MEK i artystę Włodzimierza Trzebiatowskiego. Lwowianin Marian Maurizio-Abramowicz (1905-1996), w czasie wojny trafił do Hiszpanii. Tam mieszkał i pracował. Nie przeszkodziło mu to zachować wielkiego sentymentu dla Krakowa, Tatr i Podhala. Dał wyraz swym uczuciom, ofiarowując naszemu muzeum ponad 1000 fotografii i negatywów ukazujących Hiszpanię z lat 1949-1973, a także wśród innych obiektów, 14 obrazów na szkle, które stanowią rzadkość w polskich zbiorach.

Bibliografia:
Włodzimierz Wnuk, Z Barcelony ku Tatrom, "Tatrzański Orzeł" 37, 1984, nr 2-3
Ku Tatrom się zwrócę... Z Hiszpanii do Zakopanego. Życie i dzieło Mariana i Jadwigi Maurizio, Muzeum Tatrzańskie im Dra T. Chałubińskiego z Zakopanem, wystawa i konferencja: 2015-03-04 - 2015-06-15
Opiekun: Grażyna Mosio Zadaj pytanie o obiekt

Obiekty powiązane