Butelka oklejona barwioną słomą esparto

Treść

zdjęcie opisywanego przedmiotu zdjęcie opisywanego przedmiotu

Butelka po szampanie, z ciemnozielonego szkła, z dnem wklęsłym, grubą szyjką, ozdobiona techniką układania pasów włókna słomy esparto, z motywami geometrycznymi oraz antropomorficzno-heraldycznymi.  

Awers: Wizerunek w medalionie przedstawia księcia Aosty, Amadeusza I Sabaudzkiego, króla Hiszpanii w latach 1870-1873.

Portret młodego mężczyzny z brodą i wąsami, w ustawieniu trzy czwarte, z widocznym kołnierzykiem marynarki. Medalion potrójnie konturowany, wpisany w owalny kontur, na którym przedstawione zostały - po obydwu stronach portretu - dwie symetryczne postaci kobiety i mężczyzny w bufiastych strojach z epoki. Nad portretem napis: AMADEO, poniżej: R.D. ESPANA. (‘Amadeusz, Król Hiszpanii’).

Rewers: zawiera herb księcia Aosty z wybiegającymi symetrycznie halabardami i włóczniami. Nad herbem, otoczonym wieńcem laurowym, znajduje się korona królewska, a powyżej, w półowalu, szarfa z napisem: DEDICADA A LA ESPOSIC. U. DE VIENA. (‘ofiarowana na wystawę w Wiedniu’).

Okleina butelki, jak wynika z napisu, została wykonana przez anonimowego twórcę, najprawdopodobniej byłego wioślarza-galernika, z przeznaczeniem na Powszechną Wystawę Światową w Wiedniu w 1873 roku. Butelka pochodzi ze zbiorów Muzeum Techniczno-Przemysłowego, następnie znajdowała się w Muzeum Narodowym w Krakowie, skąd została przekazana do Muzeum Etnograficznego w 1963 roku.

 

Opracował Piotr Worytkiewicz.

Opiekun: Mateusz Żebrowski Zadaj pytanie o obiekt

Obiekty powiązane