Zestaw składający się czerwonych dziewczęcych majtek (stringów) i podwiązki, przeznaczony dla maturzystki, przez producenta został nazwany „Matura 2000”. Na dołączonej do zestawu karcie widnieje fotografia dziewczyny ubranej w białą bluzkę i czerwoną bieliznę.
Bielizna taka – od przełomu lat 80. i 90. XX wieku – stanowi nieodzowny element stroju maturzystki. Najpierw zakładana jest na bal studniówkowy, a potem także na egzamin maturalny. Podobno ma przynieść szczęście. Chłopcy natomiast, aby zapewnić sobie powodzenie na egzaminie maturalnym, powinni przyjść w tym samym garniturze, w którym byli na studniówce. Chociaż coraz częściej i przez nich zakładana jest także bielizna w kolorze czerwonym.
Moment zakończenia nauki w szkole średniej w świadomości społecznej postrzegany jest jako moment przekroczenia progu dorosłości. Zabawa taneczna poprzedzająca maturę, zwana popularnie studniówką (ze względu na termin jej odbywania się 100 dni przed maturą) ma być pierwszą dorosłą zabawą w życiu uczniów, zaś egzamin maturalny kończący okres nauki w szkole nazywany bywa egzaminem dojrzałości. Jak każdemu przełomowemu momentowi w życiu człowieka, i temu towarzyszą zachowania i przedmioty mające zapewnić powodzenie i chronić od niebezpieczeństw. Zabiegów mających zapewnić powodzenie na egzaminie maturalnym wymienia się wiele, m.in. należy do nich lokalny, popularny w Krakowie, zwyczaj obskakiwania na jednej nodze, najlepiej sześciokrotnie, pomnika Adama Mickiewicza na Rynku Głównym, aby uzyskać na egzaminie ocenę celującą. Jednak do najpopularniejszych zwyczajów, chyba w całej Polsce, należy zakładanie czerwonej bielizny.
W tradycji ludowej barwy przedmiotów miały swoje znaczenie w praktykach magicznych. Szczególnie kolorowi czerwonemu przypisywano właściwości ochronne jako przyciągającemu złe, mogące szkodzić, spojrzenia. Dlatego też dzieciom już w kołysce zawiązywano czerwone wstążeczki, a koniom przy uprzęży czerwone chwaściki. Kolor ten poprzez swoje podobieństwo do barwy krwi symbolizował także życie, witalność, aktywność. Pewnie tutaj należy szukać przyczyny upowszechnienia się zwyczaju zakładania czerwonej bielizny przez maturzystów.
Jednym z zadań Muzeum Etnograficznego w Krakowie jest dokumentowanie różnych aspektów współczesności. Wiąże się z tym kolekcjonowanie przedmiotów z naszej codzienności, które jako obiekt muzealny sprawiają, że z pozoru znana nam rzeczywistość, staje się nieoczywista.
Opracowała Grażyna Pyla.