Gorset | Mikrohistoria

Maria Skłodowska-Curie – fizyczka i laureatka Nagrody Nobla, siostra pradziadka Jadwigi Chrząstowskiej – to tylko jedna z wielu wybitnych postaci naszej rozmówczyni.

Najbardziej inspirującą postacią dla pani Jadwigi był jednak jej dziadek, profesor Walery Goetel – geolog, badacz m.in. Tatr, rektor AGH i działacz społeczny. To on nauczył ją ciekawości świata, opowiadając o swoich licznych podróżach badawczych po Afryce i Azji.

Miał otwarty umysł, wszystko go interesowało. Przede wszystkim ludzie. Absolutnie nie traktował nikogo według stanowiska czy majątku. Czy to był profesor, czy prezydent, goniec, tercjan albo ktokolwiek – każdy był dla niego po prostu człowiekiem, którego trzeba szanować i doceniać. Natomiast nie znosił chamstwa, nieuczciwości i nietolerancji.

Oprócz szacunku do ludzi, dziadek uczył również szacunku do przyrody. Goetel był bowiem twórcą nauki zwanej sozologią, zajmującą się minimalizacją negatywnych skutków działalności człowieka na środowisko naturalne. „Dziadek uważał, że człowiek to, co zepsuł, powinien naprawić” – mówi pani Jadwiga.

Goetel uwielbiał góry, był taternikiem i miał wielu przyjaciół na Podhalu. Każdą wolną chwilę z rodziną spędzał właśnie tam. Nic dziwnego, że kiedy wybuchła I wojna światowa, szukał pomocy wśród górali.

Jak się zaczęła wojna i był głód, to zawiózł babcię i mamę do zaprzyjaźnionej rodziny na Krzeptówkach, bo tam było wszystko. Była krowa, były kury. A więc masło, śmietana. I było bezpiecznie. Dziadzio w tym czasie kontynuował pracę naukową w Tatrach.

Prezentowany tutaj gorset został uszyty w Zakopanem specjalnie dla mamy pani Jadwigi – Wandy.

Opracowała: Agnieszka Marczak