Łyżka

Treść

zdjęcie obiektu zdjęcie obiektu
Łyżka drewniana wykonana z jednego kawałka twardego drewna. Czarka wydłużona, rękojeść rzeźbiona. Trzonek przedstawia młodą nagą kobietę z rozpuszczonymi włosami, trzymającą w uniesionych ramionach owalną czarkę. Całość jest starannie wygładzona.


Łyżka jest darem Cecylii Chrzanowskiej z domu Gilewiczównej, córki Polaka i Gruzinki. Mężem Cecylii był generał Paweł Chrzanowski, który pełnił służbę wojskową na terenach leżących daleko od kraju i dawnych prowincji polskich, głównie w Azji (Taszkiencie, Władywostoku). W 1901 roku, przed przejściem generała na emeryturę, małżonkowie odbyli podróż, w czasie której zwiedzili Japonię, Amerykę Północną, Anglię i Włochy. Cecylia i Paweł Chrzanowscy byli miłośnikami sztuk pięknych. Cecylia Chrzanowska kolekcjonowała łyżki z różnych stron świata. Około1917 roku przekazała swój liczący prawie tysiąc łyżek zbiór do muzeum.


Pochodzenie prezentowanej łyżki nie jest do końca określone. Wiadomo jednak, że podobne łyżki tzw. pływaczki - przedstawiające kobietę, która w wyciągniętych rękach trzyma owalną czarkę, znane były już w starożytnym Egipcie.


Opracowała Krystyna Reinfuss-Janusz.