Zbiory

Zbiory Muzeum Etnograficznego w Krakowie to intrygująca mieszanka, w której łączą się ze sobą przedmioty codziennego użytku, narzędzia pracy, zabawki, dzieła sztuki, obiekty kultu i magii, fotografie, rękopisy, rysunki, dźwięki. Rozpoznajemy w nich świadectwa życia, dowody pomysłowości i kunsztu, bogactwo tworzyw: drewno, metale, papier, plastik, tkaniny, minerały, glina, części roślin, zwierząt... Etnograficzna kolekcja na różne sposoby pozwala dowiedzieć się, z czego zbudowany jest nasz świat i jak próbujemy sobie z nim radzić.

Wszystko zaczęło się od kolekcji Seweryna Udzieli, założyciela Muzeum. Około dwa tysiące przedmiotów, głównie z terenu Galicji Zachodniej stało się zalążkiem zbiorów, które dziś liczą ponad osiemdziesiąt tysięcy obiektów, pochodzących z różnych stref geograficznych i z różnych epok oraz trzysta tysięcy archiwaliów.

zobacz również

Portret dwóch dziewcząt z Orawy w eleganckich sukienkach, na tle drewnianej ściany udekorowanej kwiatami.

Kolekcja zabytkowych fotografii – negatywów szklanych i odbitek na papierze

Kolekcja obejmuje prawie dwóch i pół tysiąca najstarszych, niepublikowanych dotąd negatywów szklanych i odbitek na papierze, zachowanych w zbiorach MEK. Znajdują się tu fotografie autorstwa m.in. Juliusza Dutkiewicza, Eugeniusza Frankowskiego, Władysława Postawki, Walerego Eljasza-Radzikowskiego, Seweryna Udzieli, Leopolda Węgrzynowicza oraz materiały fotograficzne z Małopolski i Kresów Wschodnich różnych autorów, powstałe od około 1860 roku do 1950 roku.

Stado reniferów w śnieżnej, syberyjskiej scenerii.

Kolekcja syberyjska – nowe spojrzenie

„Kolekcja syberyjska – nowe spojrzenie” to naukowy projekt badawczy o ponad stuletniej kolekcji syberyjskiej MEK. W rezultacie badań prowadzonych w latach 2016-2020, kolekcja jest udostępniana w cyfrowym repozytorium wraz z materiałami audio i wideo pozyskanymi w terenie oraz dostępnymi danymi archiwalnymi.

Muzeum Etnograficzne w Krakowie na platformie Google Arts & Culture

Zobacz profil Muzeum na platformie Google Arts & Culture. Prezentujemy tam wystawy on-line oraz eksponaty z muzealnych kolekcji.

Drzeworyt z motywem bukietu kwiatów.

Wirtualne Muzeum Drzeworytów Ludowych

„Wirtualne Muzeum Drzeworytów Ludowych” dokumentuje i udostępnia wiedzę o polskim drzeworytnictwie ludowym. Jest to projekt zrealizowany z okazji stulecia istnienia Muzeum Etnograficznego w Krakowie.

Pęknięty i zdrutowany talerzyk z weneckiego szkła.

Mikrohistorie

Spoglądamy na przedmioty z kolekcji MEK oczami ich dawnych użytkowników. Rozmawiamy, by móc usłyszeć niewypowiedziane dotąd historie rzeczy z perspektywy ludzi, do których one należały. Powstają w ten sposób opowieści: o domu, dzieciństwie, podróżach. Innym razem: o pracy, wierze, pięknie i miłości. Mikrohistorie o życiu, po prostu.
Wybrane obiekty oraz fragmenty rozmów z ich byłymi użytkownikami można oglądać w Ratuszu na placu Wolnica 1, bez konieczności kupowania biletu.

Haft wykonany czerwoną i żółtą nicią w kształcie spirali.

Rzecz małopolska. Wzornik inspiracji etnograficznych

„Rzecz małopolska. Wzornik inspiracji etnograficznych” to blisko osiemset haseł opracowanych na podstawie obiektów ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Zostały pogrupowane według kryterium koloru, ornamentu, materiału i formy. Wyszukiwarka umożliwia dowolne łączenie tych kluczy. Możemy dzięki temu przyjrzeć się zarówno drobnym zdobieniom przedmiotów, jak i całym kształtom.