T T
Grafika promująca wystawę. Czarno-białe zdjęcie przedstawiające widzianą od tyły kobietę idącą ulicą oraz tytuł wystawy.

W dobrym świetle

Treść

Od 22 stycznia do 9 lutego 2020 roku gościmy w MEK wystawę W dobrym świetle, wieńczącą cykl warsztatów o tym samym tytule. Koordynatorkami projektu są Zuzanna Surma i Natalia Knycz.

Projekt W dobrym świetle to warsztaty fotografii analogowej, technik szlachetnych i fotografii bezkamerowej, w której każde wykonane zdjęcie jest unikatowe, natomiast proces powstawania fotografii od samego początku determinowany jest przez indywidualny charakter twórcy. Jego nieodwracalność ma uświadomić uczestnikom nie tylko ważność patrzenia, ale przede wszystkim planowania, podejmowania decyzji, otwartości na czynniki zewnętrzne, które mogą mieć wpływ na końcowy efekt obrazu.

Fotografia cyfrowa proponuje łatwy, szybki i powtarzalny sposób tworzenia zdjęć. Jest dostępna dla każdego, kto tylko zechce sięgnąć po swój telefon. Przyczynia się to do powstawania ogromnej ilości fotografii, o których życiu decyduje ilość polubień i udostępnień. Nie negując tego sposobu tworzenia zdjęć, inicjatorki projektu – Natalia Knycz i Zuzanna Surma – przedstawiły uczestnikom warsztatów alternatywny sposób, który przywraca zdjęciom ich materialność i indywidualność. Fotografia w swoich początkach postrzegana była niemal jak alchemia, a wiedzę o niej mogli posiąść jedynie nieliczni wybrani. Taką elitarność zaproponowano uczestnikom warsztatów.

Warsztaty to również możliwość spotkania z drugim człowiekiem. Nawet jeśli spotkanie to następuje za pośrednictwem obiektywu, jak w przypadku fotografii portretowej. Stwarza ona jednak możliwość komunikacji – rozmowy, dzięki której możemy pokazać to, czego nie widać gołym okiem. Uchwycenie człowieka w technikach szlachetnych wymaga od portretowanej osoby cierpliwości – pozostania w bezruchu przez kilka, a nawet kilkanaście sekund Jest to zatem szansa przyjrzenia się nie tylko drugiej osobie, ale również samemu sobie.

Na wystawie prezentowane są prace powstałe podczas warsztatów. Dwa cykle – skierowany do młodzieży „Czułość codzienności” o fotografii reportażowej i adresowane do dzieci „Pudełko do przechowywania wspomnień” z wykorzystaniem aparatów otworkowych –umożliwiły uczestnikom poznanie zapomnianych technik fotograficznych i ich współczesne wykorzystanie.

Koncepcja wystawy, aranżacja i teksty: Natalia Knycz i Zuzanna Surma

Uczestnicy projektu:

Julia
Nikola
Sandra
Wiktoria
Bartek
Grześ
Krzyś
Sebastian
Kacper
 
Projekt powstał dzięki środkom ze Stypendium Twórczego Miasta Krakowa.

Partnerzy projektu:

Miasto Kraków
Centrum Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych “Parkowa”
Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
Fundacja WyspArt

Wstęp wolny.