T T

POWERBANK / siła kobiet

Treść

W etnograficznej kolekcji buzują opowieści wzięte wprost z ludzkiego życia. Prowadzą do tysięcy miejsc na mapie świata, tysięcy życiorysów.  

Próbujemy wysupłać z tej gmatwaniny wątki, związane z życiorysami kobiet, na rozmaite sposoby tworzących Muzeum Etnograficzne w Krakowie (jego dzieje, kolekcję, treści i sensy). Nie chodzi o historię instytucji. Raczej o powtarzane przy kuchennym stole rozmowy o dawaniu sobie rady, pragnieniu sprawczości, czułości i gniewie, magii i codzienności.  

Bohaterkami wystawy będą emancypantki, autsajderki, społeczniczki, gospodynie, artystki, służące, etnografki. Ich losy splatają się w sieć, ujawniają intrygujące powiązania. Doświadczenia kolejnych pokoleń kobiet kumulują zawartą w nich moc. Tworzymy z nich powerbank, z którego można czerpać energię do działania i samodzielnie ją pomnażać. To miejsce spotkań i wspólnych działań, otwarte dla wszystkich. 

Wystawa powstaje w sto jedenastym roku działalności MEK i w nieprzypadkowej przestrzeni. Jeszcze do niedawna działał tu oddział dużego banku. Placówkę, podobnie jak wiele działających w naszej dzielnicy przedsiębiorstw czy inicjatyw, zmiotła pandemia. Odzyskujemy i otwieramy to miejsce na nowo. I na nowe.