T T
Obraz Stanisława Baja przedstawiające rzekę Bug.
Stanisław Baj, Rzeka Bug, 2016, olej na płótnie, 110 X 170 cm

Obojętnie, gdzie to jest na świecie

Stanisław Baj, malarz

Dom Esterki, Krakowska 46  

 

Długo rozmawialiśmy ze Stanisławem Bajem. W Krakowie, w Warszawie, w Dołhobrodach. Przy wielkim stole, obłożeni albumami i notatkami. Pośród obrazów, z filiżanką naprawdę mocnej kawy. W kuchni wiejskiego domu (niezapomniana szarlotka!). W dawnej stodole, która stała się pracownią malarza. Nad brzegiem Bugu – wśród śpiewu ptaków i pod okiem straży granicznej patrolującej skraj zjednoczonej Europy. I przez telefon, bo przecież nie zawsze da się być w tym samym miejscu, w tym samym czasie. 

Stąd wziął się pomysł na to, jak zbudować wystawę. Zapragnęliśmy, by każdy mógł na niej spotkać Stanisława Baja i przekonać się, jak ten artysta opowiada o życiu, o przyjaźni, o samotności, o źródłach, o świetle, o zmroku, o tajemnicy, o czekaniu na to, co nieuchronne, i na to, co niespodziewane. Dlatego po wystawie prowadzą wypowiedzi artysty zarejestrowane podczas naszych spotkań. A także ważne dla niego dźwięki i książki.  

Chcielibyśmy przedstawić Państwu człowieka, który nieustannie i uważnie poszukuje własnej prawdy o świecie i o sobie samym. I choć Stanisław Baj mówi z bardzo konkretnego miejsca na Ziemi, opowiada o tym, co ważne, szczere i bliskie obojętnie, gdzie się jest na świecie.

 

Stanisław Baj urodził się w 1953 roku we wsi Dołhobrody. Prowadzi Dyplomującą Pracownię Malarstwa na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Mieszka w Warszawie i w Dołhobrodach nad Bugiem. Tworzy ekspresyjne portrety i hipnotyzujące pejzaże, które od lat maluje nad brzegiem tej samej rzeki – bo lubi niespodzianki.  


Zapraszamy na wystawę oraz spotkania, spacery, warsztaty i seanse w letnim kinie. Będziemy rozmawiać o życiu na pograniczu, o ustanawianiu własnego centrum świata, o przyrodzie, o muzyce, literaturze, o sztuce, o zmroku… 

 

PROGRAM WYSTAWY >>> SPRAWDŹ

 


Koncepcja wystawy: Antoni Bartosz, Jerzy Illg, Dorota Majkowska-Szajer, Anna Szelingowska, Anna Zabdyrska
Redakcja: Dorota Majkowska-Szajer
Korekta tekstów: Ewa Ślusarczyk
Przekład: Klara Laudańska
Koncepcja plastyczna: Anna Zabdyrska
Dźwięk: Igor Kłaczyński
Program wydarzeń: Ewelina Krawczyk, Dorota Majkowska-Szajer, Anna Szelingowska
Prace produkcyjne i montażowe: F.P.H.U. LANTRYK Ryszard Pamuła
Konsultacje techniczne: Józef Leniartek
Promocja: Olga Łuczyńska-Gawron, Ludmiła Maruszewska, Barbara Sikora (Muzeum Etnograficzne w Krakowie), Urszula Chwalba (Krakowskie Biuro Festiwalowe – Kraków Miasto Literatury UNESCO)

 

Partnerzy:

Kraków Miasto Literatury UNESCO, Conrad Festival

Patroni Medialni:

Radio Kraków, Gazeta Wyborcza, Konteksty, NN6T

 

zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie