PL EN
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie 
na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych
T T
Grafika promująca wystawę. Dwa psy stykające się pyskami w niebieskim kolorze wyglądające jak wycinanka. Tytuł wystawy oraz czas jej trwania.

Muzeum nie musi być w muzeum

wystawa plenerowa

1.07–31.08.2021
plac Wolnica w Krakowie
wstęp wolny
zapraszamy od świtu do zmierzchu

Muzeum Etnograficzne w Krakowie powstało 110 lat temu i od początku swego istnienia kolekcjonuje rzeczy, będące rozmaitymi świadectwami życia. Tworzą one najstarszą kolekcję etnograficzną w Polsce. Stanowi ona zwierciadło, w którym można rozpoznać część własnej historii, kultury, a poprzez nie wejrzeć głębiej w siebie.

Przecież kolekcja etnograficzna to niewyczerpane źródło inspiracji, a dziedziczenie to proces żywej relacji pomiędzy przeszłością i teraźniejszością.

W tym duchu realizujemy rozmaite przedsięwzięcia, budując dialog pomiędzy muzealnikami, projektantami, artystami i publicznością. Podejmujemy też działania wykraczające poza muzealną klasykę, poszerzając obszar oddziaływania muzeum i wychodząc z aktywnością w przestrzeń publiczną, aby współtworzyć nowe krajobrazy.

Wystawa „Muzeum nie musi być w muzeum” jest kolejnym krokiem na tej drodze. Plenerowa, interaktywna i otwarta dla szerokiej publiczności ekspozycja jest zarazem ćwiczeniem wyobraźni oraz próbą przeobrażenia „kawałka świata”, w tym przypadku placu Wolnica w Krakowie. Dzięki tej interwencji pusta przestrzeń niegdysiejszego forum liberum zapełnia się instalacjami, pośród których każdy może znaleźć miejsce dla siebie. Aranżacja czerpie z bogatych zbiorów Muzeum, w tym ze spuścizny Warsztatów Krakowskich, a także wzorów kultury tradycyjnej (wycinanki, malowanki, stroje, zdobienia). Opowiada o niegasnącej woli tworzenia, o potrzebie zostawiania śladu po sobie, o relacjach z materią i formą.

Warto podkreślić, że działania polegające na wyjściu poza mury muzeum i podjęcie aktywności w przestrzeni publicznej uważamy za niezwykle ważny obszar współpracy z publicznością, który pozwala odzyskać przestrzeń i sprzyja wykorzystaniu kapitału społecznego. Tworzy także nowy kanał dla upowszechnienia kolekcji muzealnej oraz stanowi szansę na uspołecznienie narzędzi pracy etnografa. Wreszcie: pozwala zmieniać świat. Przestrzeń wspólna to dziś jedno z najcenniejszych i zarazem najbardziej deficytowych dóbr, a jej demokratyczne i mądre współdzielenie stanowi niezaprzeczalną wartość i zarazem wyzwanie, z którym warto się zmierzyć.

Wystawie towarzyszą wakacyjne warsztaty dla dzieci w wieku 6-10 lat oraz dla grup zorganizowanych. pomysł wystawy: Katarzyna Piszczkiewicz
projekt aranżacji i malatury: Olaf Cirut
redakcja: Dorota Majkowska-Szajer
system identyfikacji graficznej: Katarzyna Wojtyga
tłumaczenia: Klara Laudańska
wsparcie techniczne: Tomasz Ostafin
prace realizacyjne: PHU Lisowski
koordynacja dostępności: Olga Błaszczyńska
promocja: Olga Łuczyńska-Gawron, Natalia Ciemborowicz-Luber
Partnerem projektu jest Miasto Kraków.

Pasek z logotypami partnerów.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura - Interwencje 2021.

Wartość dofinansowania: 53 000 zł
Całkowita wartość zadania: 81 986 zł

Flaga oraz Godło Polski.