Zdjęcie rzeźby

Kto to wie(ś) – gra z tradycją, gra z wyobraźnią

Czy (i jak) etnograficzne zbiory mogą stać się inspiracją dla ludzi żyjących dziś? Pomoże w tym program MAŁOPOLSKA. KRAJOBRAZ polegający na współdziałaniu Muzeum Etnograficznego oraz lokalnych społeczności i środowisk w kształtowaniu krajobrazu wybranych przestrzeni w Małopolsce. Realizując projekt Muzeum zaaranżowało na nowo przestrzeń parku przy Szpitalu im. dra Babińskiego. W zielony krajobraz wkomponowano instalacje nawiązujące do działalności Stowarzyszenia Warsztatów Krakowskich (1913–1926), którego członkowie, artyści i projektanci łączyli fascynację kulturą tradycyjną z szacunkiem dla rzemiosła i z wiarą, że każdy człowiek nosi w sobie poczucie piękna. Nie próbowali kopiować folkloru, lecz przetwarzali dla pożytku wspólnego wywiedzione z niego motywy, formy i pomysły technicznych rozwiązań. Prezentowana w parku przyszpitalnym aranżacja, zatytułowana Kto to wieś ? – gra z tradycją, gra z wyobraźnią, podejmuje ten twórczy eksperyment, przemieniając przestrzeń, z której korzystać mogą wszyscy – zarówno pacjenci, jak mieszkańcy miasta. Można się tu swobodnie przechadzać, można przysiąść, pobawić się, swobodnie spędzić czas i poszukać czegoś dla siebie. W tym roku aranżacja potrwa do końca września roku.

Notka o autorze:

Olaf Cirut (1974) – malarz, projektant, absolwent Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Współzałożyciel i w latach 2001–2010 dyrektor artystyczny „Grafii. Czasopisma o kulturze wizualnej”. Od roku 2002 związany ze Stowarzyszeniem Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie. Twórca luminescencyjnego muralu w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku, muralu z farbami przy rondzie Mogilskim w Krakowie, muralu ARE YOU READY w Krakowie, muralu Pole Dance w ramach wystawy transgrafia oraz kilkudziesięciu innych wielkoformatowych realizacji malarskich. Współpracownik Muzeum Etnograficznego w Krakowie (MEK). Projektant wystaw Od-nowa w ramach ekspozycji stałej MEK, Rzecz małopolska – park doświadczeń kulturowych (Kraków, Tarnów, Bruksela, Warszawa), Polski etnodizajn w Paryżu (Paryż), Nieposkromiona potrzeba frajdy w ramach Międzynarodowego Biennale Designu w Saint-Étienne oraz Izba przyjęć rzeczy biednych. Re_KOLEKCJE z Kantora w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Autor koncepcji artystycznej Skweru Konika Zwierzynieckiego w Krakowie, Dzikich Plant – niekonwencjonalnego placu zabaw na krakowskich Plantach oraz placu zabaw w parku Decjusza w Krakowie.