audiodeskrypcja wystawy
O wystawie w PJM
Ale kosmos!
Hafty i koronki Stowarzyszenia LUD-Art przy Muzeum Etnograficznym w Krakowie na jubileusz 30-lecia
Uwaga: Wystawa przedłużona do 7 stycznia.
[UA / про виставку укр]
Na wystawie można zobaczyć prawie czterysta haftów i koronek. Całe mnóstwo, a przecież to tylko niewielka część dorobku członkiń Stowarzyszenia LUD-Art, które w tym roku świętuje jubileusz trzydziestolecia.
W tym czasie ponad sto osób związało się ze Stowarzyszeniem formalnie. O wiele, wiele więcej znalazło się w jego orbicie – jako uczestniczki i uczestnicy warsztatów i wystaw, sympatycy, przyjaciele. LUD-Art to trwała i dynamiczna społeczność. Wzmacnia ją nie tylko zamiłowanie do rękodzieła, lecz także siła relacji budowanych dzięki cotygodniowym spotkaniom, przygotowywanym wspólnie warsztatom i wystawom – chwilom spędzonym w gronie koleżanek. O tym także opowiada wystawa.
Ekspozycja sięga do historii Stowarzyszenia, która od samego początku splata się z dziejami Muzeum. Przede wszystkim dzięki pierwszej prezesce Urszuli Janickiej-Krzywdzie, wówczas kustoszce MEK. To ona zainicjowała warsztaty hafciarskie wykorzystujące wzory z etnograficznej kolekcji i zaszczepiła w swoich kursantkach miłość do ludowych haftów – na zawsze. We wspomnieniach członkiń Stowarzyszenia powraca także Halina Dulemba, wieloletnia liderka organizacji, mistrzyni haftu zafascynowana bogactwem znaczeń ornamentów wyszytych na tkaninach.
Na wystawie można odnaleźć kilka obiektów ze zbiorów Muzeum przywołanych jako przykłady pierwszych inspiracji członkiń Stowarzyszenia, a także ich własne prace, które trafiły do MEK. Są też narzędzia pracy hafciarek i koronczarek ujawniające ogrom wiedzy, precyzji i cierpliwości niezbędnych do uprawiania tego hobby.
Nieprzebrana ilość zgromadzonych tu mistrzowskich ściegów i misternych splotów przyprawia o zawrót głowy. Nieskończony świat kolorów, wzorów, form i formatów dowodzi nie tylko kunsztu autorek, ale też ich nieposkromionej wyobraźni. Ale kosmos!
23 maja–7 stycznia 2024
Muzeum Etnograficzne w Krakowie
ul. Krakowska 46
Stowarzyszenie Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego LUD-Art przy Muzeum Etnograficznym w Krakowie
Zaczęło się od warsztatów hafciarskich zorganizowanych w Muzeum przez Krakowski Oddział Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Po roku kursów, wykładów i pokazów, w maju 1993 roku zawiązał się Klub Hafciarski, który w roku 2005 przekształcił się w Stowarzyszenie.
Członkinie Stowarzyszenia wspólnie poznają tajniki haftu i koronkarstwa. Dzielą się wiedzą i doświadczeniem. W poszukiwaniu tradycyjnych wzorów odwiedzają muzea i archiwa. Uczą się od siebie nawzajem, doskonalą umiejętności na mistrzowskich kursach rękodzieła. Biorą udział w wystawach i przedsięwzięciach edukacyjnych w całym kraju. Współpracują z organizacjami z innych rejonów Polski, a także z zagranicy (Wielka Brytania, Słowacja, Czechy, Międzynarodowe Stowarzyszenie OIDFA).
Spotkania Stowarzyszenia LUD-Art odbywają się co wtorek w godzinach 16.00–18.00 od października do czerwca w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Aktualne inicjatywy organizacji można śledzić na: lud-art.blogspot.com i fb/LudArtKrakow
Informacje dla zwiedzających:
Wystawa jest tłumaczona na język angielski i ukraiński.
Wejście i wyjście dla zwiedzających odbywa się wyłącznie od ul. Krakowskiej.
Wystawa Ale kosmos! Hafty i koronki Stowarzyszenia LUD-Art przy Muzeum Etnograficznym w Krakowie na jubileusz 30-lecia
23.05–31.12.2023
Muzeum Etnograficzne w Krakowie
Wystawa powstała we współdziałaniu ze Stowarzyszeniem Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego LUD-Art przy Muzeum Etnograficznym w Krakowie.
Autorki haftów i koronek prezentowanych na wystawie: Małgorzata Bednarska, Małgorzata Biały, Barbara Binias, Magdalena Burgieł, Barbara Chruściel, Anna Czechowska, Halina Dulemba, Dorota Dylska, Elżbieta Filipowicz, Barbara Gorzkowska, Jadwiga Gruca, Małgorzata Gruca, Urszula Janicka-Krzywda, Krystyna Jarecka, Grażyna Kicza, Maria Klichowska, Marta Klichowska, Urszula Kosakowska, Alina Kulig, Jadwiga Lachowicz, Małgorzata Łaz, Maria Malaga, Maria Marczyńska, Barbara Mazur, Barbara Michalska, Zuzanna Michalska, Zofia Myśliwiec, Mieczysława Pasternak, Krystyna Poterek, Urszula Roman, Danuta Rusek, Anna Ścisłowicz, Teresa Ścisłowicz, Cecylia Wiążewska, Katarzyna Wrońska, Bogumiła Zając
Kuratorki: Dorota Majkowska-Szajer, Katarzyna Piszczkiewicz
Współpraca merytoryczna: Bożena Bieńkowska
Projekt aranżacji: Katarzyna Piszczkiewicz
Teksty: Dorota Majkowska-Szajer
Redakcja i korekta: Ewa Ślusarczyk
Przekład:
język angielski – Klara Laudańska
język ukraiński – Liudmyla Radyk
Film: realizacja – Liudmyla Radyk; muzyka – Oleg Tatarchuk, produkcja – MEK 2022
Przygotowanie materiałów audio: Dorota Majkowska-Szajer
Konserwacja: Katarzyna Lebowska-Mazurek
Wykonanie etalażu: PHU Lisowski
Prace produkcyjne i montażowe: Aleksander Gałęziowski, Grzegorz Kurek, Tomasz Ostafin, Paweł Przybylski
Konsultacje techniczne: Jacek Szymański, Adrian Tomasik
Promocja: Natalia Ciemborowicz-Luber, Olga Łuczyńska-Gawron