Wystawy czasowe

Bieżące

plakat wystawy: twarz mężczyzny
25.06.2022 – 02.04.2023

Nie poddaję się, trwam. Władysław Wałęga – malarstwo

Wystawa wpisuje się w bardzo aktualne pytania: jak w czasie trudnym wyrażać pozytywnie samego siebie? I jak być uważnym na tych, z którymi żyjemy, pracujemy, spotykamy się, a którzy być może doświadczają różnorakich lęków?

Strona wystawy otwarta na tablecie trzymanym w dłoni.
01.07.2020 – 31.12.2023

Kolekcja w kwarantannie - wystawa online

„Kolekcja w kwarantannie” to wirtualna wystawa, która składa się z opowieści o rzeczach towarzyszących nam w czasie pandemii: w chwilach niepewności i grozy, radości i wzruszeń, w zmęczeniu, złości, w poczuciu bezsilności, osamotnienia.

Możesz na bieżąco śledzić, jak powstaje Kolekcja. Możesz ją tworzyć razem z nami. Dołączysz?

Archiwum

plakat wystawy: tasak w kształcie kobiety na białym tle 27.05.2022 – 12.03.2023

POWERBANK / siła kobiet

Bohaterkami wystawy są emancypantki, autsajderki, społeczniczki, gospodynie, artystki, służące, etnografki. Ich losy splatają się w sieć, ujawniają intrygujące powiązania. Doświadczenia kolejnych pokoleń kobiet kumulują zawartą w nich moc. Tworzymy z nich powerbank, z którego można czerpać energię do działania i samodzielnie ją pomnażać. To miejsce spotkań i wspólnych działań, otwarte dla wszystkich.

Grafika promująca wystawę. Dwa psy stykające się pyskami w niebieskim kolorze wyglądające jak wycinanka. Tytuł wystawy oraz czas jej trwania. 01.07.2021 – 31.08.2021

Muzeum nie musi być w muzeum

Plenerowa, interaktywna i otwarta dla szerokiej publiczności wystawa. Ćwiczenie wyobraźni oraz próba przeobrażenia „kawałka świata”, w tym przypadku placu Wolnica w Krakowie. Dzięki tej interwencji pusta przestrzeń niegdysiejszego forum liberum zapełnia się instalacjami, pośród których każdy może znaleźć miejsce dla siebie. Aranżacja czerpie z bogatych zbiorów Muzeum, w tym ze spuścizny Warsztatów Krakowskich, a także wzorów kultury tradycyjnej (wycinanki, malowanki, stroje, zdobienia). Opowiada o niegasnącej woli tworzenia, o potrzebie zostawiania śladu po sobie, o relacjach z materią i formą.

Fragment wystawy - widoczne trzy słoje ze ścięgnami reniferów. 16.10.2020 – 31.12.2021

Syberia. Głosy z Północy

Syberia już tu jest. Połączenie Krakowa z syberyjską Północą jest namacalne i trwałe, piękne i zaskakujące. Na wystawie można zobaczyć to, co przywieźli z Syberii ludzie powracający z zesłania będącego karą za udział w powstaniu styczniowym, jak też ci, którzy wyjechali w tamte strony dobrowolnie, by przeżyć przygodę i zdobyć bogactwa. A było to w czasach, gdy dziećmi byli dziadkowie dzisiejszych dziadków!

Grafika promująca wystawę. Czarno-białe zdjęcie przedstawiające widzianą od tyły kobietę idącą ulicą oraz tytuł wystawy. 22.01.2020 – 09.02.2020

W dobrym świetle

Projekt W dobrym świetle to warsztaty fotografii analogowej, technik szlachetnych i fotografii bezkamerowej, w której każde wykonane zdjęcie jest unikatowe, natomiast proces powstawania fotografii od samego początku determinowany jest przez indywidualny charakter twórcy. Jego nieodwracalność ma uświadomić uczestnikom nie tylko ważność patrzenia, ale przede wszystkim planowania, podejmowania decyzji, otwartości na czynniki zewnętrzne, które mogą mieć wpływ na końcowy efekt obrazu.