Wystawy czasowe

Bieżące

Fragment wystawy - widoczne trzy słoje ze ścięgnami reniferów.
16.10.2020 – 31.12.2021

Syberia. Głosy z Północy

Syberia już tu jest. Połączenie Krakowa z syberyjską Północą jest namacalne i trwałe, piękne i zaskakujące. Na wystawie można zobaczyć to, co przywieźli z Syberii ludzie powracający z zesłania będącego karą za udział w powstaniu styczniowym, jak też ci, którzy wyjechali w tamte strony dobrowolnie, by przeżyć przygodę i zdobyć bogactwa. A było to w czasach, gdy dziećmi byli dziadkowie dzisiejszych dziadków!

Strona wystawy otwarta na tablecie trzymanym w dłoni.
01.07.2020 – 31.12.2021

Kolekcja w kwarantannie

„Kolekcja w kwarantannie” to wirtualna wystawa, która składa się z opowieści o rzeczach towarzyszących nam w czasie pandemii: w chwilach niepewności i grozy, radości i wzruszeń, w zmęczeniu, złości, w poczuciu bezsilności, osamotnienia.

Możesz na bieżąco śledzić, jak powstaje Kolekcja. Możesz ją tworzyć razem z nami. Dołączysz?

Archiwum

Grafika promująca wystawę. Dwa psy stykające się pyskami w niebieskim kolorze wyglądające jak wycinanka. Tytuł wystawy oraz czas jej trwania. 01.07.2021 – 31.08.2021

Muzeum nie musi być w muzeum

Plenerowa, interaktywna i otwarta dla szerokiej publiczności wystawa „Muzeum nie musi być w muzeum” jest zarazem ćwiczeniem wyobraźni oraz próbą przeobrażenia „kawałka świata”, w tym przypadku placu Wolnica w Krakowie. Dzięki tej interwencji pusta przestrzeń niegdysiejszego forum liberum zapełnia się instalacjami, pośród których każdy może znaleźć miejsce dla siebie. Aranżacja czerpie z bogatych zbiorów Muzeum, w tym ze spuścizny Warsztatów Krakowskich, a także wzorów kultury tradycyjnej (wycinanki, malowanki, stroje, zdobienia). Opowiada o niegasnącej woli tworzenia, o potrzebie zostawiania śladu po sobie, o relacjach z materią i formą.

Grafika promująca wystawę. Czarno-białe zdjęcie przedstawiające widzianą od tyły kobietę idącą ulicą oraz tytuł wystawy. 22.01.2020 – 09.02.2020

W dobrym świetle

Projekt W dobrym świetle to warsztaty fotografii analogowej, technik szlachetnych i fotografii bezkamerowej, w której każde wykonane zdjęcie jest unikatowe, natomiast proces powstawania fotografii od samego początku determinowany jest przez indywidualny charakter twórcy. Jego nieodwracalność ma uświadomić uczestnikom nie tylko ważność patrzenia, ale przede wszystkim planowania, podejmowania decyzji, otwartości na czynniki zewnętrzne, które mogą mieć wpływ na końcowy efekt obrazu.

Fragment rzeźby Heródka zwanej gnotkiem. 16.11.2019 – 15.03.2020

Heródek

Był pastuchem i najmował się do różnych prac. Mieszkał kątem u swoich gospodarzy. Miał rzadki talent, na którym miejscowi się nie poznali, choć darzyli Karola sympatią. Po swojemu przeżywał świat. Chciał go też zmieniać, ulepszać, chronić. Pięćdziesiąt lat po śmierci Karola Wójciaka nie przestajemy pytać o sekret jego życia i jego rzeźb.

Baner do wystawy. 20.09.2019 – 27.10.2019

PIO Kaliński. Historie niedokończone

Wystawa PIO Kalińskiego Historie niedokończone obejmuje serie linorytów powstałe w latach 2010–2019, dla których głównym tematem są zapiski „miejsca i chwili”. Inspiracją sa także fascynacje literackie, dlatego wśród towarzyszy podróży – często cytowanych pomiędzy grafikami – można znaleźć: Milana Kunderę, Franza Kafkę, Fernando Pessoę czy Juliana Barnesa.