Wystawy czasowe

Bieżące

Lecące drewniane bociany na niebieskim tle.
23.03.2024 – 23.06.2024

PRZEBUDZENIE! Nowy rok zaczyna się w marcu

Dlaczego Nowy Rok jest w styczniu, a Wielkanoc przypada na wiosnę? Czy wiosna kojarzy nam się wyłącznie z czasem radosnym i pełnym życia? Jakie praktyki stosowano, żeby zapewnić przyjście wiosny? Wystawa stanowi próbę odpowiedzi na powyższe pytania przez ukazanie wielokulturowych zwyczajów i praktyk związanych z okresem przejścia od zimy do wiosennego przebudzenia.

Dwie uśmiechnięte dziewczyny patrzące w obiektyw.
28.10.2023 – 17.05.2024

CZAS NAŚWIETLANIA / CZAS WYWOŁYWANIA Fotografia etnograficzna z Małopolski na przełomie XIX i XX wieku

Wystawa pokazuje ponad sto siedemdziesiąt fotografii wybranych z najstarszych zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Materiał źródłowy stanowią negatywy na kliszach szklanych oraz niewielkie papierowe odbitki wykonane w szlachetnych technikach. Na podstawie ich cyfrowych odwzorowań przygotowano wielkoformatowe wydruki, które pozwalają dostrzec całe bogactwo przedstawień i informacji zawartych w fotografiach.

Archiwum

Puzzle z nadrukowanymi fragmentami obrazów. 07.07.2023 – 24.09.2023

Malarki warszawskie, malarki krakowskie. Spotkanie.

Wystawa prac siedmiu kobiet związanych z Warszawą i Krakowem: Marii Korsak, Leokadii Płonkowej, Łucji Mickiewiczowej, Haliny Walickiej, Haliny Dąbrowskiej, Marii Tarnawskiej-Wójtowicz i Zofii Kowalew. Spotkanie dwóch muzeów, dwóch miast i siedmiu odrębnych światów malarskich, w których główną rolę gra wyobraźnia i niepohamowana potrzeba tworzenia.

Grafika dekoracyjna 23.05.2023 – 07.01.2024

Ale kosmos!

Na wystawie można zobaczyć prawie czterysta haftów i koronek. Całe mnóstwo, a przecież to tylko niewielka część dorobku członkiń Stowarzyszenia LUD-Art, które w tym roku świętuje jubileusz trzydziestolecia. Nieprzebrana ilość zgromadzonych tu mistrzowskich ściegów i misternych splotów przyprawia o zawrót głowy. Nieskończony świat kolorów, wzorów, form i formatów dowodzi nie tylko kunsztu autorek, ale też ich nieposkromionej wyobraźni. Ale kosmos!

plakat wystawy: twarz mężczyzny 25.06.2022 – 02.04.2023

Nie poddaję się, trwam. Władysław Wałęga – malarstwo

Wystawa wpisuje się w bardzo aktualne pytania: jak w czasie trudnym wyrażać pozytywnie samego siebie? I jak być uważnym na tych, z którymi żyjemy, pracujemy, spotykamy się, a którzy być może doświadczają różnorakich lęków?

plakat wystawy: tasak w kształcie kobiety na białym tle 27.05.2022 – 12.03.2023

POWERBANK / siła kobiet

Bohaterkami wystawy są emancypantki, autsajderki, społeczniczki, gospodynie, artystki, służące, etnografki. Ich losy splatają się w sieć, ujawniają intrygujące powiązania. Doświadczenia kolejnych pokoleń kobiet kumulują zawartą w nich moc. Tworzymy z nich powerbank, z którego można czerpać energię do działania i samodzielnie ją pomnażać. To miejsce spotkań i wspólnych działań, otwarte dla wszystkich.