Wystawy czasowe

Bieżące

fragment rzeźby Heródka zwanej gnotkiem 16.11.2019 – 15.03.2020

Heródek

Był pastuchem i najmował się do różnych prac. Mieszkał kątem u swoich gospodarzy. Miał rzadki talent, na którym miejscowi się nie poznali, choć darzyli Karola sympatią. Po swojemu przeżywał świat. Chciał go też zmieniać, ulepszać, chronić. Pięćdziesiąt lat po śmierci Karola Wójciaka nie przestajemy pytać o sekret jego życia i jego rzeźb.

Zapowiedzi

22.01.2020 – 09.02.2020

W dobrym świetle

Projekt W dobrym świetle to warsztaty fotografii analogowej, technik szlachetnych i fotografii bezkamerowej, w której każde wykonane zdjęcie jest unikatowe, natomiast proces powstawania fotografii od samego początku determinowany jest przez indywidualny charakter twórcy. Jego nieodwracalność ma uświadomić uczestnikom nie tylko ważność patrzenia, ale przede wszystkim planowania, podejmowania decyzji, otwartości na czynniki zewnętrzne, które mogą mieć wpływ na końcowy efekt obrazu.

Archiwum

Baner do wystawy 20.09.2019 – 27.10.2019

PIO Kaliński. Historie niedokończone

Wystawa PIO Kalińskiego Historie niedokończone obejmuje serie linorytów powstałe w latach 2010–2019, dla których głównym tematem są zapiski „miejsca i chwili”. Inspiracją sa także fascynacje literackie, dlatego wśród towarzyszy podróży – często cytowanych pomiędzy grafikami – można znaleźć: Milana Kunderę, Franza Kafkę, Fernando Pessoę czy Juliana Barnesa.

12.09.2019 – 22.09.2019

Wreszcie we własnym domu. Koło Fortuny

Głównym celem instalacji Koło Fortuny jest pokazanie zderzenia logiki kapitalizmu, mówiącego o indywidualnej odpowiedzialności za własny dostatek, z faktycznie losową sytuacją mieszkaniową Polaków w kontekście przemian po 1989 roku. Popularny teleturniej emitowany przez Telewizję Polską na początku lat 90. potraktowany został jako metafora rynku mieszkaniowego w Polsce w okresie transformacji.

19.07.2019 – 18.08.2019

Zagadka Sfinksa

Krzysztof Mężyk to artysta, który angażuje się w pomoc osobom z niepełnosprawnością wzroku dzieląc się wartością płynącą z doświadczenia twórczego. Na wystawie zaprezentowany zostanie efekt trwających dwa miesiące warsztatów, w ramach których przeprowadzono uczestników przez proces powstawania wspólnej pracy malarskiej.

15.06.2019 – 31.10.2019

Kto to wie(ś) – gra z tradycją, gra z wyobraźnią

Wystawa wywiedziona została ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie, w duchu współdziałania z artystami i rzemieślnikami. Dawne świadectwa życia ludzi potraktowano jako inspirację do myślenia o współczesności i zmiany świata wokół siebie. Teren przyszpitalny zagospodarowany został instalacjami czerpiącymi z dorobku Warsztatów Krakowskich dowodząc, że fascynacja wiejską kulturą tradycyjną nie musi oznaczać kopiowania, lecz jej mądre przetwarzanie dla pożytku wspólnego. Wystawa potrwa do końca października 2019.