Wystawy czasowe

Bieżące

Puzzle z nadrukowanymi fragmentami obrazów.
07.07.2023 – 24.09.2023

Malarki warszawskie, malarki krakowskie. Spotkanie.

Wystawa prac siedmiu kobiet związanych z Warszawą i Krakowem: Marii Korsak, Leokadii Płonkowej, Łucji Mickiewiczowej, Haliny Walickiej, Haliny Dąbrowskiej, Marii Tarnawskiej-Wójtowicz i Zofii Kowalew. Spotkanie dwóch muzeów, dwóch miast i siedmiu odrębnych światów malarskich, w których główną rolę gra wyobraźnia i niepohamowana potrzeba tworzenia.

Grafika dekoracyjna
23.05.2023 – 31.12.2023

Ale kosmos!

Na wystawie można zobaczyć prawie czterysta haftów i koronek. Całe mnóstwo, a przecież to tylko niewielka część dorobku członkiń Stowarzyszenia LUD-Art, które w tym roku świętuje jubileusz trzydziestolecia. Nieprzebrana ilość zgromadzonych tu mistrzowskich ściegów i misternych splotów przyprawia o zawrót głowy. Nieskończony świat kolorów, wzorów, form i formatów dowodzi nie tylko kunsztu autorek, ale też ich nieposkromionej wyobraźni. Ale kosmos!

Zapowiedzi

Pejzaż przedstawiający drogę do wsi. Po prawej staw, po lewej mężczyzna z dwoma psami. 28.10.2023 – 05.04.2024

CZAS NAŚWIETLANIA / CZAS WYWOŁYWANIA

Wystawa pokaże ponad sto siedemdziesiąt fotografii wybranych z najstarszych zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Materiał źródłowy stanowić będą negatywy na kliszach szklanych oraz niewielkie papierowe odbitki wykonane w szlachetnych technikach. Na podstawie ich cyfrowych odwzorowań przygotowane zostaną wielkoformatowe wydruki, które pozwolą dostrzec całe bogactwo przedstawień i informacji zawartych w fotografiach.

Archiwum

plakat wystawy: twarz mężczyzny 25.06.2022 – 02.04.2023

Nie poddaję się, trwam. Władysław Wałęga – malarstwo

Wystawa wpisuje się w bardzo aktualne pytania: jak w czasie trudnym wyrażać pozytywnie samego siebie? I jak być uważnym na tych, z którymi żyjemy, pracujemy, spotykamy się, a którzy być może doświadczają różnorakich lęków?

plakat wystawy: tasak w kształcie kobiety na białym tle 27.05.2022 – 12.03.2023

POWERBANK / siła kobiet

Bohaterkami wystawy są emancypantki, autsajderki, społeczniczki, gospodynie, artystki, służące, etnografki. Ich losy splatają się w sieć, ujawniają intrygujące powiązania. Doświadczenia kolejnych pokoleń kobiet kumulują zawartą w nich moc. Tworzymy z nich powerbank, z którego można czerpać energię do działania i samodzielnie ją pomnażać. To miejsce spotkań i wspólnych działań, otwarte dla wszystkich.

Grafika promująca wystawę. Dwa psy stykające się pyskami w niebieskim kolorze wyglądające jak wycinanka. Tytuł wystawy oraz czas jej trwania. 01.07.2021 – 31.08.2021

Muzeum nie musi być w muzeum

Plenerowa, interaktywna i otwarta dla szerokiej publiczności wystawa. Ćwiczenie wyobraźni oraz próba przeobrażenia „kawałka świata”, w tym przypadku placu Wolnica w Krakowie. Dzięki tej interwencji pusta przestrzeń niegdysiejszego forum liberum zapełnia się instalacjami, pośród których każdy może znaleźć miejsce dla siebie. Aranżacja czerpie z bogatych zbiorów Muzeum, w tym ze spuścizny Warsztatów Krakowskich, a także wzorów kultury tradycyjnej (wycinanki, malowanki, stroje, zdobienia). Opowiada o niegasnącej woli tworzenia, o potrzebie zostawiania śladu po sobie, o relacjach z materią i formą.

Fragment wystawy - widoczne trzy słoje ze ścięgnami reniferów. 16.10.2020 – 31.12.2021

Syberia. Głosy z Północy

Syberia już tu jest. Połączenie Krakowa z syberyjską Północą jest namacalne i trwałe, piękne i zaskakujące. Na wystawie można zobaczyć to, co przywieźli z Syberii ludzie powracający z zesłania będącego karą za udział w powstaniu styczniowym, jak też ci, którzy wyjechali w tamte strony dobrowolnie, by przeżyć przygodę i zdobyć bogactwa. A było to w czasach, gdy dziećmi byli dziadkowie dzisiejszych dziadków!