T T
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie

Stroje krakowskie. Historie i mity

praca zbiorowa, red. Elżbieta Pobiegły, Ewa Rossal

Książka jest rozległą, wieloaspektową i… zaskakującą analizą strojów krakowskich. Daje poznać, z jak nieoczywistym, a jednocześnie żywotnym zjawiskiem mamy do czynienia. Praca nad jej powstaniem objęła trzy lata badań prowadzonych w ponad stu miejscowościach w Małopolsce. Badań prowadzonych ze starannością i pasją.

 

Autorki przekopały się przez ogromny materiał – zbiory muzealne w kraju i za granicą, literaturę przedmiotu, a zarazem nieprzebadane dotąd źródła (np. pamiętniki, rodzinne albumy, doniesienia prasowe, strony internetowe). Poddały refleksji konwencje, w jakich wytwarzano badane materiały oraz konteksty ich użytkowania – polityczne, społeczne, gospodarcze, kulturowe. Krytyczne podejście do tematu zrodziło ożywcze pytania, odnowiło myślenie, zarysowało nowe horyzonty.

 

Idąc tropem zbiorów, zdjęć, notatek, a także rodzących się intuicji, autorki wyruszyły w teren. Podczas spotkań i rozmów poruszały pamięci, spisywały historie i komentarze. Dowiodły, że temat stroju krakowskiego należy rozpisać na wiele opowieści, co podaje w wątpliwość dotychczasowe ujęcia i rewiduje utarte przekonania.

 

Książka przedstawia wiarygodny obraz niespotykanej wariantowości strojów krakowskich. Zaświadcza, że temat jest przede wszystkim częścią życia, wyobraźni, kultury, przenikania się mód, wpływów, fascynacji. Dowodzi, że sposób postrzegania strojów krakowskich, ich mityzacja, to poniekąd osobny – także intrygujący – rozdział w historii polskiej mentalności.

 

Stroje krakowskie. Historie i mity to przede wszystkim droga, proces, zaproszenie do wspólnego myślenia.

 

Stroje krakowskie. Historie i mity

Redakcja: Elżbieta Pobiegły,  Ewa Rossal
Projekt graficzny: Wojtek Kwiecień-Janikowski

 

Język: polski
Podwójna okładka kartonowa, grzbiet otwarty, 384 strony, 340 ilustracji, 230 x 265 mm
Wydawca: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie

Kraków 2017


ISBN: 978-83-61369-37-0

 
Książka wydana w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.