T T
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
NOWOŚĆ

Ślady, tropy, znaki

Ewelina Lasota, Dorota Majkowska-Szajer, ilustracje: Marianna Sztyma

Książka „Ślady, tropy, znaki” opowiada o zawiłych relacjach ludzi i zwierząt.

Zwierzęta są stale obecne w naszej wyobraźni, w wierzeniach, w języku, w naszych sercach i w naszej diecie. One same czasem wybierają nasze towarzystwo, a czasem są na nie skazane. Znoszą nieproszone wizyty w swoich domach (w lasach czy w morzach) i na własną rękę wprowadzają się do naszych mieszkań (kto nie widział w swojej kuchni pająka albo muchy?). Żyjemy razem, mieszkamy obok siebie. Łączy nas bardzo, bardzo długa wspólna historia. Ale czy tylko tyle?

Punktem wyjścia do kolejnych opowieści stały się zdjęcia z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie (od dziewiętnastowiecznych klisz szklanych, po pliki cyfrowe z 2017 roku). To one zainspirowały teksty. Potem powstały ilustracje: wydobywają to, co ukryte między słowami, sięgają poza kadr. Te trzy rodzaje wypowiedzi: fotografie, teksty i obrazy, wzajemnie się uzupełniają, ale nie wyczerpują tematu. Są raczej zaproszeniem do własnych poszukiwań. Otwórz szeroko oczy, tak zaczyna się każda przygoda.

Książka adresowana do czytelników od 10 do 110 lat.

W 2018 r. książka „Ślady, tropy, znaki” została wyróżniona w konkursie Najpiękniejsza Książka Roku 2017, organizowanym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, w kategorii książki dla dzieci i młodzieży.


„Ślady, tropy, znaki”

Teksty: Ewelina Lasota, Dorota Majkowska-Szajer
Ilustracje i projekt graficzny: Marianna Sztyma

 

Język: polski
Twarda okładka, 248 stron, kolorowe ilustracje, 27 x 22 cm
Wydawca: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
Kraków 2017


ISBN:978-83-61369-36-3