T T
z
zdjęcie

Przejścia i powroty (DE)

praca zbiorowa, red. Małgorzata Szczurek

Książka „Przejścia i powroty”, towarzysząca projektowi pod tym samym tytułem, to efekt inspiracji zbiorami Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Teksty w niej zawarte uświadamiają ogrom świata kryjącego się w muzealnych przestrzeniach.

Etnografowie, psychologowie, socjologowie, filozofowie, historycy sztuki, pisarze – wyszperali w zbiorach Muzeum źródła tematów na wskroś współczesnych, niepokojących, drażniących. Wychodząc od rzeczy – mówią o pamięci, o nadmiarze, o samotności, by przejść do rzeczy i pochylić się nad niepozornym przedmiotem z kolekcji, czy na nowo przyjrzeć się twórczości Nikifora – najbardziej znanego polskiego malarza naiwnego. Siła każdego z tych tekstów polega na niepowtarzalnej, osobistej perspektywie autora, na spojrzeniu wnikliwym i nie dającym się zwieść, dostrzegającym kryjących się za rzeczami ludzi i świat.

Anna Arno, Nikifor – dziecko? Artysta? Szaleniec?
Antoni Bartosz, Życie z pamięci
Wojciech Bonowicz, Królestwo
Bartłomiej Dobroczyński, Apokalipsa nadmiaru
Grzegorz Graff, Heródek. Światy nieodległe; Jan Staszak „Punkt łączności
Wojciech Nowicki, Typy ludzkie, ludzie
Małgorzata Oleszkiewicz, Samolocik
Tadeusz Sławek, Śladami śladów. Robinsonada
Małgorzata Szczurek, Przejścia i powroty


„Przejścia i powroty” – wersja polska, niemiecka

Koncepcja książki: Małgorzata Szczurek
Projekt graficzny: Przemek Dębowski
Teksty: Anna Arno, Antoni Bartosz, Wojciech Bonowicz, Bartłomiej Dobroczyński, Grzegorz Graff, Wojciech Nowicki, Małgorzata Oleszkiewicz, Tadeusz Sławek, Małgorzata Szczurek

Języki: polski, niemiecki
Twarda okładka, 256 stron, kolorowe ilustracje, 23,5 x 17 cm
Wydawca: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
Kraków 2013

 


ISBN:978-83-61369-19-6


Książka powstała w ramach dwuletniego projektu „Małopolska. Passage obligé” współfinansowanego przez Unię Europejską oraz Województwo Małopolskie w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.