PL EN
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie 
na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych
T T
katalog wystawy
Nie poddaję się, trwam. Władysław Wałęga - malarstwo - katalog wystawy

Nie poddaję się, trwam. Władysław Wałęga – malarstwo

Anna Grochal, Beata Skoczeń-Marchewka

"Jak wyjść z siebie, żeby być poza tym Terenem?" Takie pytanie kołatało w głowie młodego człowieka zamkniętego w wieloosobowej celi. I oto znalazł sposób, by wydostać się z więziennej strefy - leżąc na łóżku nakrywał głowę ręcznikiem, a wówczas skłębione myśli i emocje przekształcały się w obrazy. Zapisywał je potem w zeszycie i z wolna, siłą wyobraźni, drążył sobie tylko znaną ścieżkę ku swobodzie. 

Tematy podpowiadała wyobraźnia. Myśli błądzą wtedy po zakamarkach pamięci. Wynurzają się skryte wspomnienia, dręczące obrazy. Zaciera się "gdzie" i "kiedy". Płótna wypełniają wzburzone fale, wiry i kręte labirynty. Zewsząd wyglądają badawcze oczy, majaczą ludzkie cienie. Ludzie i rzeczy przybierają niespodziewane kształty. Realne zdarzenia splatają się z sennymi wizjami, halucynacjami, lękami, marzeniami, tęsknotami.

Katalog odzwierciedla wystawę "Nie poddaję się, trwam. Władysław Wałęga – malarstwo" przygotowaną przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie w 2022 roku. Spróbowała ona pokornie wniknąć w świat człowieka w którym lęki, nałogi, depresje, zmagania z demonami wyobraźni rozpraszały się w akcie tworzenia. 

Wystawa powstała w oparciu o badania prowadzone przez Annę Grochal i Beatę Skoczeń - Marchewkę w latach 2019-2022.


Nie poddaję się, trwam. Władysław Wałęga – malarstwo

Redakcja katalogu: Anna Grochal, Beata Skoczeń - Marchewka
Teksty: Antonii Bartosz, Beata Skoczeń - Marchewka
Redakcja i korekta tekstów: Ewa Ślusarczyk
Przekład: Søren Gauer
Projekt graficzny i skład: Anna Zabdyrska
Na okładce: 1 s.: Chaos, 1986, fot. Marcin Wąsik

© MEK, 2022
ISBN 978 - 83-61369-48-6