T T
zdjęcie
Fot. Klaudyna Schubert

Zapełniona pustka I Konferencja

W 2019 roku przypadnie pięćdziesiąta rocznica śmierci Karola Wójciaka Heródka z Lipnicy Wielkiej na Orawie (1892–1969). Stowarzyszenie Rozwoju Orawy z Jabłonki wraz z grupą organizacji partnerskich rozpoczęło przygotowania do obchodów tego jubileuszu. W roku poprzedzającym jubileusz organizuje ciąg wydarzeń skupionych wokół Heródka. Interdyscyplinarna konferencja „ZAPEŁNIONA PUSTKA – spotkanie wokół powstającej monografii Karola Wójciaka Heródka” jest jednym z nich. Działania przypominające i upowszechniające artystę mają miejsce w społeczności lokalnej na Orawie i w Małopolsce. Kulminacją obchodów w 2019 roku będą wydarzenia o skali ogólnopolskiej: wystawa zorganizowana przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie  i  publikacja książkowa – pierwsza monografia rzeźbiarza.

Oficjalny logotyp Konferencji

ZAPEŁNIONA PUSTKA to spotkanie wokół powstającej monografii Karola Wójciaka. Wielu znawców sztuki ludowej, naiwnej i outsider art może zdziwi fakt, że twórca takiego kalibru jak Heródek nie doczekał jeszcze tego typu opracowania na swój temat. Wreszcie  pojawiła się szansa na etnograficzny i kulturowy must have... Pierwsza i nowa opowieść o rzeźbiarzu gnotków z Lipnicy Wielkiej na Orawie powstanie z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna” na lata 2018/19.

 

Tytuł konferencji nawiązuje do luki, która czekała na wypełnienie przez 50 lat. Prelekcje wygłoszą zaproszeni do współpracy autorzy. Uczestnicy konferencji będą mieli wyjątkową możliwość skonfrontowania zebranego materiału teoretycznego o artyście z formami przekazu, jakimi są fotografia, rzeźba, film i spektakl.

 

ZAPEŁNIONA PUSTKA jest adresowana do osób szeroko zainteresowanych kulturą i sztuką, zjawiskami ze styku sztuki, etnografii, antropologii kulturowej, psychologii; do wielbicieli sztuki ludowej, naiv, outsider art. Także do tych, którzy dopiero chcieliby poznać artystę i przybliżyć się do jego sztuki. Konferencja może być też formą poszerzenia edukacyjnej podstawy programowej dla młodzieży licealnej klas humanistycznych i profilowanych liceów artystycznych i plastycznych, teatralno-filmowych; studentów kierunków humanistycznych, m.in. teatrologii, historii sztuki, etnologii, arteterapii itp.

 

– PROGRAM KONFERENCJI –

26 października (piątek), początek o godz. 9.30 (zakończenie ok. godz. 18.00)

Muzeum Etnograficzne w Krakowie, plac Wolnica 1

  • Odczyty prelegentów/pokazy filmów.
  • Prezentacja fotografii rzeźb Karola Wójciaka, „Podróże z Herod-kiem”, fot. Klaudyna Schubert (Kraków) – Budynek Esterka, ul. Krakowska 46.
  • Prezentacja rzeźbiarskich instalacji „OSTRĘGI”, wyk. Magdalena Kostrzewa-Smreczak i Marian Smreczak (Lipnica Mała) – Budynek Esterka, ul. Krakowska 46.

Wstęp wolny.

 

28 października (niedziela)
Staromiejskie Centrum Kultury Młodzież w Kraków, ul. Wietora 15

  • Pokaz spektaklu „Nasz Heródek lipnicki. Posiad teatralny”, spotkanie z twórcami.

Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc: scena.tanca.sckm@gmail.com, tel. 12 430 50 90.

 

Szczegółowy program – POBIERZ [doc] [pdf]

 

– UDZIAŁ W KONFERENCJI –

Osoby zainteresowane udziałem w konferencji prosimy o przesłanie formularza zgłoszeniowego do 23 października 2018 na adres e-mail: konferencja.herodek@gmail.com lub graff@etnomuzeum.eu.

Formularz zgłoszeniowy – POBIERZ [doc] [pdf]

Udział w Konferencji i wydarzeniach towarzyszących jest bezpłatny. Nocleg i wyżywienie Uczestnicy Konferencji organizują we własnym zakresie.


Organizatorzy: Stowarzyszenie Rozwoju Orawy /Jabłonka/, Stowarzyszenie STOG /Kraków/, Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli /Kraków/, Polskie Towarzystwo Ludoznawcze /Oddział Kraków/, Stowarzyszenie Psychiatria i Sztuka im. dr. Andrzeja Kowala /Kraków/, Galerie d’Art Naif Leszek Macak /Kraków/

 

Konferencja zorganizowana w ramach projektu „Heródek – rzeźbiarz gnotków z Lipnicy Wielkiej” Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.