PL EN
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie 
na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych
T T
Zdjęcie Kasi Doroty trzymającej Żadanicę

Żadanice. Lalki spełniające życzenia | warsztat

UWAGA: Lista pękła w szwach - brak wolnych miejsc. Dziękujemy za zainteresowanie!

 

W projekcie Życzenia przyglądamy się różnym praktykom kulturowym, które stwarzają ramy dla wyrażania naszych potrzeb. Zjawisko, które zaciekawiło nas szczególnie, to popularność działań o charakterze samorozwojowym w połączeniu z inspirowaniem się zwyczajami  widzianymi jako reprezentatywne dla tzw. kultury ludowej Słowian.

Jednym z przykładów, któremu postanowiliśmy się przyjrzeć, jest propozycja Kasi Doroty, która wykorzystuje w swojej pracy Żadanice – lalki spełniającymi życzenia. Ich nazwa pochodzi od białoruskiego słowa жаданне (żadanie), czyli życzenie. Wykonuje się je, wiążąc (motając) kawałki tkanin nitkami, bez użycia narzędzi. (…) lalka staje się dla nas narzędziem dialogu wewnętrznego a robienie jej ma w sobie coś z autoterapii – opisuje proces Kasia Dorota - Ręczne wykonanie przedmiotu i towarzyszące temu skupienie, daje możliwość zrelaksowania. Intencja jest tu najważniejsza – jasne powiedzenie wprost tego, czego się chce konfrontuje nas z własnymi pragnieniami. Lalka staje się wówczas fizyczną manifestacją tych marzeń – materialną formą naszych pragnień.

Zapraszamy zatem na spotkanie, w czasie którego każdy z uczestników będzie miał czas i przestrzeń na pobycie ze swoim życzeniem, a ręce zajmie motaniem własnej lalki.

Warsztat jest bezpłatny; jest jednak coś o co prosimy w zamian - to otwartość na obecność badaczki i fotografa  z projektu „Życzenia” i zgoda na wykorzystanie wykonanych zdjęć na potrzeby projektu. Mamy też nadzieję, że podzielicie się z nami swoimi wrażeniami z warsztatu.


Więcej o Kasi Dorocie i lalkach, więcej o projekcie „Życzenia”.

 
Zapraszamy!


  • Informacje praktyczne:

Termin: 10 marca, niedziela, g. 16.00–19.30

Prowadzenie: Kasia Dorota/Urban Magia.

Projekt „Życzenia” reprezentować będą: Karolina Pachla-Wojciechowska i Marcin Wąsik

Miejsce: Muzeum Ratusz, plac Wolnica 1

Informacje i rezerwacje: Anna Grajewska

Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Projekt „Życzenia. Niematerialne dziedzictwo Małopolski zawarte w obyczajach pielęgnujących więzi międzyludzkie – badania, publikacje, edukacja”, realizowany przez Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, dofinansowano w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.