T T
Idący przed siebie mężczyzna, na zaśnieżonej pustej przestrzeni Syberii.

Z natury rzeczy | Ferie w MEK

Ferie w MEK? Z natury rzeczy! 

W czasie ferii zimowych wyruszymy na Syberię. Przez bezmiar tajgi i bezkresne połacie tundry, aż po wybrzeża Oceanu Arktycznego, poprowadzą nas zaskakujące i unikatowe przedmioty z syberyjskiej kolekcji MEK oraz odkrycia, przygody i doświadczenia osób związanych z projektem badawczym Kolekcja syberyjska – nowe spojrzenie

Od poniedziałku do piątku, wraz z członkami grup nieformalnych i zorganizowanych, podążymy szlakiem wędrujących reniferów, zaś w każdą niedzielę będziemy odkrywać potencjał pracy etnografa na warsztatach dla dzieci w wieku 6-9 – zawsze przy ulicy Krakowskiej 46, wśród przedmiotów z dalekiej Północy, w twórczej atmosferze i specjalnie zaaranżowanej przestrzeni. 

DLA UCZESTNIKÓW INDYWIDUALNYCH

Przedmiot (z) opowieści (BRAK MIEJSC - LISTA REZERWOWA!)
16.01.2022 r. godz. 12.30-14.30
Warsztat opowiadaczki i opowiadacza – o opowieściach z dalekiej Północy, w których występują przedmioty z kolekcji MEK i syberyjskich historiach, które mogłyby opowiedzieć obiekty znajdujące się w Muzeum.
W programie m.in. pełna Słońca i gwiazd piłka z Czukotki, praca z ruchem, rytmem i wyobraźnią, tworzenie instrumentów, których dźwięk współgra ze słowem. 
Prowadząca: Barbara Mołas
 
Natura kolekcjonera 
23.01.2022 r. godz. 12.30-14.30 (BRAK MIEJSC - LISTA REZERWOWA!)
Warsztat kolekcjonerki i kolekcjonera – o ludziach z krwi i kości, których kolekcje dały początek syberyjskim zbiorom MEK oraz potrzebie kolekcjonowania i związanych z nią wyzwaniach.
W programie m.in. niezwykle łyżki Cecylii Chrzanowskiej, odkrywanie właściwości naturalnych materiałów i twórcza praca w glinie. 
Prowadząca: Zuzanna Surma

Zatrzymać chwilę

30.01.2022 r. godz.12.30-14.30 (BRAK MIEJSC - LISTA REZERWOWA!)
Warsztat dokumentalistki i dokumentalisty – o zapiskach z podróży, rysunkach, zdjęciach i modelach oraz innych metodach dawnych i współczesnych badaczy Syberii – do wykorzystania przez każdego.
W programie m.in. ćwiczenia z uważnego patrzenia i fotografowania oraz wykonanie osobistych notatników rzemieślniczymi technikami introligatorskimi.
Prowadząca: Zuzanna Surma
 
Informacje praktyczne:
 • Miejsce: Dom Esterki, ul Krakowska 46
 • Wiek uczestników: 6-9 lat
 • Cena: 20 PLN (pierwsze dziecko) + 15 PLN (drugie i kolejne), płatność w kasie. Honorujemy Kartę Dużej Rodziny, Krakowską Kartę Rodzinną 3+ oraz Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem – 30% zniżki na udział w zajęciach dla posiadaczy Karty.
 • Liczba miejsc ograniczona. Zapisy od 3 stycznia poprzez formularz poniżej:


DLA GRUP

Wędrówki reniferów
Eko- i Etno- logiczna podróż w czasie i przestrzeni do świata reniferów oraz ludzi z nimi związanych. Odkrywanie wpływu położenia geograficznego i warunków przyrodniczych na sposoby rozumienia i organizowania swojego otoczenia. Doświadczanie konsekwencji przeobrażeń  klimatycznych i zmian w ekosystemie. Poszukiwanie konstruktywnych strategii radzenia sobie ze współczesnymi wyzwaniami.

Informacje praktyczne:
 • Miejsce: Dom Esterki, ul Krakowska 46
 • Cena: grupa do 11 osób - 110 PLN, każda kolejna osoba +10 PLN
 • Honorujemy: Karta Dużej Rodziny  - 50% zniżki dla uczestnika posiadającego kartę; Krakowska Karta Rodzinna - 50% zniżki dla uczestnika posiadającego kartę;  Krakowska Karta Rodziny z Niepełnosprawnym dzieckiem - 50% zniżki dla uczestnika posiadającego kartę
 • Maksymalna ilość osób: 25
 • Rekomendowany wiek uczestników: 6 - 12 lat
 • Na warsztaty zapraszamy grupy zorganizowane oraz nieformalne grupy rodziny, przyjaciół i znajomych
 • Szczegółowe informacje i rezerwacje: Anna Sereda, tel. 12 430 60 23, pn.-pt. w godz. 9.00 –16.00.

Patronat medialny: