Grafika promocyjna spotkania.

WIOSNA LUDU | O niewolnictwie z dr hab. Kacprem Pobłockim

spotkanie online, 28 kwietnia, godz. 18.00

Spotykamy się, by porozmawiać o przemilczanej historii i jej niemych, często anonimowych bohaterach: chłopkach i chłopach – ostatnio coraz o nich głośniej. O pańszczyźnie, jako polskiej odmianie niewolnictwa. O posiadaniu na własność duszy i ciała. O wszechobecnej przemocy. O patriarchacie. O maskach, żywych trupach i strzygoniach. O bierności i oporze. Nie tylko w odniesieniu do przeszłości.

Dr hab. Kacper Pobłocki - antropolog społeczny i historyczny, wykładowca w interdyscyplinarnym Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadził badania w Łodzi, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu, Detroit, Teheranie i Tokio. W latach 2009-2014 wspomagał powstawanie i rozwój ruchów miejskich w Polsce, m.in. jako koordynator merytoryczny pierwszego Kongresu Ruchów Miejskich. Współautor książki Anty-bezradnik przestrzenny: prawo do miasta w działaniu (2013), autor monografii Kapitalizm. Historia krótkiego trwania (2017). W maju nakładem wydawnictwa Czarne ukaże się jego nowa książka – Chamstwo.

Spotkanie poprowadzi Dorota Majkowska-Szajer – antropolożka kultury w Muzeum Etnograficznym w Krakowie, współkuratorka wystawy „Kogo stać?”.

O cyklu WIOSNA LUDU:
Wraz z nadejściem wiosny, Muzeum Etnograficzne w Krakowie rozpoczyna cykl spotkań online pt. „WIOSNA LUDU”. Spotykamy się od marca do listopada (z wakacyjną przerwą), raz w miesiącu, zawsze w środę, zawsze o 18.00.

Będziemy rozmawiać o głodzie, niewolnictwie, biedzie, miłości, bólu, niepamięci i powodzeniu. Co znaczą dla nas te słowa? Czy pomogą nam zrozumieć doświadczenia naszych przodków? Opowiedzieć sobie o tym, w jaki sposób żyli – bez upiększeń, uproszczeń i uogólnień? Czy ta opowieść wpływa na to, jak myślimy o sobie dziś?

Program rozwija wątki wystawy „Kogo stać?”, odnowionej części stałej ekspozycji MEK (grudzień 2020). Więcej na temat wystawy: www.etnomuzeum.eu/wystawa-stala/kogo-stac

Planowane kolejne spotkania:
26 maja | O biedzie z dr hab. Urszulą Glensk
16 czerwca | O miłości z dr hab. Tomaszem Wiśliczem
22 września | O bólu z dr hab. Eweliną Szpak
20 października | O niepamięci z dr Katarzyną Maniak
24 listopada | O powodzeniu z dr hab. Tomaszem Rakowskim

Szczegółowe informacje o cyklu: https://etnomuzeum.eu/wiosna-ludu

Informacje praktyczne:
Udział w spotkaniach jest bezpłatny.

Spotkanie odbędzie się online, za pośrednictwem platformy Zoom. Aby wziąć udział w spotkaniu należy wypełnić formularz: https://forms.office.com/r/4fveir5uTd

Możesz zarejestrować się też pisząc do nas wiadomość na adres: luczynska@etnomuzeum.eu

Spotkanie będziemy transmitować również na Facebooku: www.facebook.com/etnomuzeum.krakow

SPOTKANIE TŁUMACZONE BĘDZIE NA POLSKI JĘZYK MIGOWY.

FORMULARZ ZAPISU: