T T
Czarno-białe zdjęcie przedstawiające ludzi siedzących na stole na weselu.

WIOSNA LUDU | O miłości z dr hab. Tomaszem Wiśliczem

spotkanie online, 16 czerwca, godz. 18.00

Spotykamy się, by porozmawiać o mitach związanych z chłopską etyką seksualną. O małżeństwach i związkach pozamałżeńskich. O przyjaźni, przychylności, przemocy. O karczmie, alkoholu i seksie. O życiu osobistym jako przedmiocie badań. O historii „zwykłych ludzi” i o tym, jak zrozumieć ich sposoby doświadczania świata.


Tomasz Wiślicz – historyk, profesor w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk. Autor m.in. książek: Upodobanie: małżeństwo i związki nieformalne na wsi polskiej XVII–XVIII wieku. Wyobrażenia społeczne i jednostkowe doświadczenia (Wrocław 2018), Zelman Wolfowicz i jego rządy w starostwie drohobyckim w połowie XVIII w. (Kraków, 2020).

Spotkanie poprowadzi Dorota Majkowska-Szajer – antropolożka kultury w Muzeum Etnograficznym w Krakowie, współkuratorka wystawy „Kogo stać?”.

O cyklu WIOSNA LUDU:

Zapraszamy na cykl spotkań online pt. „WIOSNA LUDU”. Spotykamy się od marca do listopada (z wakacyjną przerwą), raz w miesiącu, zawsze w środę, zawsze o 18.00.

W czasie, gdy coraz głośniej mówi się o potrzebie opowiedzenia ludowej historii Polski, o spojrzeniu na dzieje z perspektywy podporządkowanych – chłopów, robotników, mniejszości, Muzeum zaprasza do rozmowy o naszej spuściźnie. O czym chcemy pamiętać? O czym wolelibyśmy zapomnieć? Czego jeszcze możemy się dowiedzieć?

Rozmawiamy o głodzie, niewolnictwie, biedzie, miłości, bólu, niepamięci i powodzeniu. Co znaczą dla nas te słowa? Czy pomogą nam zrozumieć doświadczenia naszych przodków? Opowiedzieć sobie o tym, w jaki sposób żyli – bez upiększeń, uproszczeń i uogólnień? Czy ta opowieść wpływa na to, jak myślimy o sobie dziś?

Program rozwija wątki wystawy „Kogo stać?”, odnowionej części stałej ekspozycji MEK (grudzień 2020). Więcej na temat wystawy: www.etnomuzeum.eu/wystawa-stala/kogo-stac   

Planowane kolejne spotkania:
22 września | O bólu z dr hab. Eweliną Szpak
20 października | O niepamięci z dr Katarzyną Maniak
24 listopada | O powodzeniu z dr hab. Tomaszem Rakowskim

Szczegółowe informacje o cyklu: https://etnomuzeum.eu/wiosna-ludu 

Informacje praktyczne:

FORMULARZ ZAPISU:



W grafice zapowiadającej spotkanie wykorzystano zdjęcie „Młoda para huculska”, zakład fotograficzny Foto-Błaż, Worochta, 1937 (nr inw. III/5431).