Grafika promująca spotkanie. Widoczna postać kobiety - wykadrowana od ramion w dół. Jej dłonie splecione są na brzuchu.

WIOSNA LUDU | O bólu z dr hab. Eweliną Szpak

spotkanie online, 22 września, godz. 18.00

Spotykamy się, by rozmawiać o lecznictwie i higienie w PRL. O bólu i wykluczeniu. O tym, jak choroba wpływa na status społeczny, relacje z rodziną i otoczeniem. O oswajaniu medycznej opowieści o ciele, które niedomaga i o jej odrzuceniu, próbach wyjścia poza nią.

Ewelina Szpak, profesorka w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk. Zajmuje się historią społeczną PRL, historią zdrowia i choroby, biopolityką. Autorka m.in. książki Chory człowiek jest wtedy jak coś go boli. Społeczno-kulturowa historia zdrowia i choroby na wsi polskiej po 1945 r. Aktualnie realizuje projekt badawczy poświęcony społecznemu postrzeganiu chorób nowotworowych w powojennej Polsce.

Spotkanie poprowadzi Dorota Majkowska-Szajer – antropolożka kultury w Muzeum Etnograficznym w Krakowie, współkuratorka wystawy „Kogo stać?”.

O cyklu WIOSNA LUDU:

Zapraszamy na cykl spotkań online pt. „WIOSNA LUDU”. Spotykamy się od marca do listopada (z wakacyjną przerwą), raz w miesiącu, zawsze w środę, zawsze o 18.00.

W czasie, gdy coraz głośniej mówi się o potrzebie opowiedzenia ludowej historii Polski, o spojrzeniu na dzieje z perspektywy podporządkowanych – chłopów, robotników, mniejszości, Muzeum zaprasza do rozmowy o naszej spuściźnie. O czym chcemy pamiętać? O czym wolelibyśmy zapomnieć? Czego jeszcze możemy się dowiedzieć?

Rozmawiamy o głodzie, niewolnictwie, biedzie, miłości, bólu, niepamięci i powodzeniu. Co znaczą dla nas te słowa? Czy pomogą nam zrozumieć doświadczenia naszych przodków? Opowiedzieć sobie o tym, w jaki sposób żyli – bez upiększeń, uproszczeń i uogólnień? Czy ta opowieść wpływa na to, jak myślimy o sobie dziś?

Program rozwija wątki wystawy „Kogo stać?”, odnowionej części stałej ekspozycji MEK (grudzień 2020). Więcej na temat wystawy: www.etnomuzeum.eu/wystawa-stala/kogo-stac

Planowane kolejne spotkania:
20 października | O niepamięci z dr Katarzyną Maniak
24 listopada | O powodzeniu z dr hab. Tomaszem Rakowskim

Szczegółowe informacje o cyklu: https://etnomuzeum.eu/wiosna-ludu

Informacje praktyczne:
SPOTKANIE TŁUMACZONE BĘDZIE NA POLSKI JĘZYK MIGOWY.

FORMULARZ ZAPISU: