Grafika promująca wydarzenie. Na czarno-białym zdjęciu widoczne są osoby od ramion w dół, które trzymają w rękach białą koszulę. Wdoczny napis: Wiosna Ludu.

WIOSNA LUDU | O biedzie z dr hab. Urszulą Glensk

spotkanie online, 26 maja, godz. 18.00

Spotykamy się, by porozmawiać o polskiej rzeczywistości okresu międzywojnia. O tym, jak ją poznawali i opisywali ówcześni twórcy reportaży społecznych. O bezrobociu, prostytucji, bezdomności, analfabetyzmie, porzuconych dzieciach, koszmarnych warunkach życia na wsi i w mieście. O ludziach, uznawanych za zbędnych i niepotrzebnych. O niepodległej bez upiększania. I o tym, czym jest dziś dla nas ta opowieść.

Urszula Glensk – literaturoznawczyni i krytyczka literacka, profesorka Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się dawnym i współczesnym reportażem. Pracuje w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Autorka artykułów naukowych i publicystycznych (m.in. upominających się o prawa uchodźców, ludzi represjonowanych z powodu wojen, a także o ochronę drzew) oraz książek, m.in. Historia słabych. Reportaż i życie w dwudziestoleciu (1918-1939), Universitas, Kraków 2014 i Hirszfeldowie. Zrozumieć krew Universitas, Kraków, 2019 (nominowana do Nagrody Literackiej "Nike").

Spotkanie poprowadzi Dorota Majkowska-Szajer – antropolożka kultury w Muzeum Etnograficznym w Krakowie, współkuratorka wystawy „Kogo stać?”.

O cyklu WIOSNA LUDU:

Zapraszamy na cykl spotkań online pt. „WIOSNA LUDU”. Spotykamy się od marca do listopada (z wakacyjną przerwą), raz w miesiącu, zawsze w środę, zawsze o 18.00.

W czasie, gdy coraz głośniej mówi się o potrzebie opowiedzenia ludowej historii Polski, o spojrzeniu na dzieje z perspektywy podporządkowanych – chłopów, robotników, mniejszości, Muzeum zaprasza do rozmowy o naszej spuściźnie. O czym chcemy pamiętać? O czym wolelibyśmy zapomnieć? Czego jeszcze możemy się dowiedzieć?

Rozmawiamy o głodzie, niewolnictwie, biedzie, miłości, bólu, niepamięci i powodzeniu. Co znaczą dla nas te słowa? Czy pomogą nam zrozumieć doświadczenia naszych przodków? Opowiedzieć sobie o tym, w jaki sposób żyli – bez upiększeń, uproszczeń i uogólnień? Czy ta opowieść wpływa na to, jak myślimy o sobie dziś?

Program rozwija wątki wystawy „Kogo stać?”, odnowionej części stałej ekspozycji MEK (grudzień 2020). Więcej na temat wystawy: www.etnomuzeum.eu/wystawa-stala/kogo-stac

Planowane kolejne spotkania:
16 czerwca | O miłości z dr hab. Tomaszem Wiśliczem
22 września | O bólu z dr hab. Eweliną Szpak
20 października | O niepamięci z dr Katarzyną Maniak
24 listopada | O powodzeniu z dr hab. Tomaszem Rakowskim

Szczegółowe informacje o cyklu: https://etnomuzeum.eu/wiosna-ludu

Informacje praktyczne:
FORMULARZ ZAPISU:

W grafice zapowiadającej spotkanie wykorzystano fragment zdjęcia „Tandeta na Kazimierzu”, fot. Agencja Fotograficzna „Światowid”, Kraków 1935 (nr inw. III/41).