T T
Zdjęcie z wystawy czasowej Widok zza bliska. Inne obrazy Zagłady

Widzenie widzenia. Fotografia między narzędziem badawczym a dokumentem

13 marca zapraszamy do niezwykłego spotkania z Wojciechem Wilczykiem - fotografem, kuratorem wystawy Widok zza bliska. Inne obrazy Zagłady, autorem serii Powiększenia i Tomaszem Szerszeniem - antropologiem kultury i fotografem.

 

Specyfika fotografii sprawia, że bywa ona uprzywilejowanym narzędziem wykorzystywanym w badaniach historycznych, antropologicznych, etnograficznych. Równocześnie heterogeniczność tego medium sprawia, że jego użycia badawcze bywają kłopotliwe i generują nowe pytania.

 

Fotografie Wojciecha Wilczyka, autora ważnych projektów dokumentalnych, będą punktem wyjścia do rozważań nad – równocześnie – kłopotliwym statusem fotografii rozpiętej między dokumentem a narzędziem badawczym i pokazanymi na wystawie „kłopotliwymi” – niekanonicznymi, ludowymi – przedstawieniami Zagłady.

 
Tomasz Szerszeń – antropolog kultury i fotograf. Autor książek Podróżnicy bez mapy i paszportu (2015) i Architektura przetrwania (2017). Członek redakcji kwartalnika „Konteksty”, współzałożyciel pisma „Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej”, adiunkt w Instytucie Sztuki PAN. Jego projekty fotograficzne były pokazywane na wielu wystawach, m.in. w Fundacji Archeologia Fotografii, Muzeum Sztuki w Łodzi, Galerii Asymetria, Muzeum Mickiewicza w Stambule czy na Paris Photo. Był kuratorem wystawy Czym jest Oświecenie? (2018, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie; z Łukaszem Rondudą i Goshką Macugą).

Wojciech Wilczyk – fotograf, poeta, autor esejów oraz tekstów krytycznych o sztuce, kurator wystaw, wykładowca na Akademii Fotografii w Krakowie. Autor fotograficznych projektów dokumentalnych: Czarno-Biały Śląsk (1999-2003), Kalwaria (1995-2004), Życie po życiu (2004-2006), Postindustrial (2003-2007), Niewinne oko nie istnieje (2006-2008), Święta Wojna (2009-2014) oraz wspólnie z Elżbietą Janicką Inne Miasto (2011-1012). Dwukrotnie nominowany do Deutsche Börse Photography Prize. Otrzymał wyróżnienie w konkursie Fotograficzna Publikacja Roku 2009 (album Niewinne oko nie istnieje) oraz nagrodę PHOTO BOOK OF THE YEAR 2014 w konkursie Grand Press Photo 2015 (album Święta Wojna). Od 2009 roku prowadzi bloga: hiperrealizm.blogspot.com. Wspólnie z Grzegorzem Wróblewskim zrealizował intermedialny projekt Blue Pueblo (2013-2014), łączący tekst i fotografie, któremu towarzyszył artbook wydany w nakładzie 350 numerowanych i sygnowanych egzemplarzy.

 

Informacje szczegółowe:

Termin: 13 marca, środa, g. 18.00

Miejsce: Dom Esterki, ul. Krakowska 46

Wstęp wolny.