PL EN
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie 
na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych
T T
Grafika dekoracyjna.

Wernisaż | Ale kosmos!

Hafty i koronki Stowarzyszenia LUD-Art przy Muzeum Etnograficznym w Krakowie na jubileusz 30-lecia

21 maja o godz 17.00 zapraszamy na wernisaż wystawy pt. "Ale kosmos! Hafty i koronki Stowarzyszenia LUD-Art przy Muzeum Etnograficznym w Krakowie na jubileusz 30-lecia".

Na wystawie można zobaczyć prawie czterysta haftów i koronek. Całe mnóstwo, a przecież to tylko niewielka część dorobku członkiń Stowarzyszenia LUD-Art, które w tym roku świętuje jubileusz trzydziestolecia.

Ekspozycja sięga do historii Stowarzyszenia, która od samego początku splata się z dziejami Muzeum. Przede wszystkim dzięki pierwszej prezesce Urszuli Janickiej-Krzywdzie, wówczas kustoszce MEK. To ona zainicjowała warsztaty hafciarskie wykorzystujące wzory z etnograficznej kolekcji i zaszczepiła w swoich kursantkach miłość do ludowych haftów – na zawsze. We wspomnieniach członkiń Stowarzyszenia powraca także Halina Dulemba, wieloletnia liderka organizacji, mistrzyni haftu zafascynowana bogactwem znaczeń ornamentów wyszytych na tkaninach.

Na wystawie można odnaleźć kilka obiektów ze zbiorów Muzeum przywołanych jako przykłady pierwszych inspiracji członkiń Stowarzyszenia, a także ich własne prace, które trafiły do MEK. Są też narzędzia pracy hafciarek i koronczarek ujawniające ogrom wiedzy, precyzji i cierpliwości niezbędnych do uprawiania tego hobby. 


Wernisaż odbędzie się w Domu Esterki przy ul. Krakowskiej 46. Wystawa prezentowana będzie do 31 grudnia 2023.