T T
Grafika dekoracyjna.

Weekend z Tetmajerem

Muzeum Etnograficzne w Krakowie włącza się w obchody Roku Włodzimierza Tetmajera.
W tym roku mija dokładnie 100 lat od śmierci tego artysty, społecznika, polityka, jednego z czołowych przedstawicieli Młodej Polski, znanego ze swoich związków z podkrakowskimi (wówczas) Bronowicami. W MEK nie brak śladów tej niezwykłej postaci, o której chcemy porozmawiać już w najbliższy weekend, od 29 września do 1 października 2023 roku.

PIĄTEK, 29 września o godz. 17.00 

"Włodzimierz Tetmajer. Artysta - etnograf" - rozmowy o pasjach, barwach i inspiracjach
  • Wprowadzenie: Tetmajer i MEK- dyrektorka Monika Dudek, Ewa Rossal (MEK)
  • Co Udziela zawdzięcza Tetmajerowi - Magdalena Dolińska (MEK)
  • Strój z Bronowic jako rekwizyt filmowy - Anna Grochal (MEK)
  • Język i kultura Bronowic w naukowej twórczości Włodzimierza Tetmajera - prof. Kazimierz Sikora )Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Katedra Historii Języka i Dialektologii)
  • Krakowskie zwyczaje i obrzędy okiem Tetmajera - Małgorzata Oleszkiewicz ( PTL)
Zaczniemy od pokazania co łączy Tetmajera i Muzeum Etnograficzne w Krakowie i co zawdzięcza artyście, Seweryn Udziela, założyciel naszego Muzeum. Pokażemy jak krzyżowały się ich drogi i w jaki sposób ich pasje doprowadziły do wspólnych przedsięwzięć. Rozmowy te poprowadzą: Monika Dudek, dyrektorka Muzeum Etnograficznego w Krakowie oraz Ewa Rossal, kustoszka kolekcji strojów i tkanin oraz Magdalena Dolińska, kustoszka działu kultury materialnej.

Bardzo interesująco zapowiada się wystąpienie Anny Grochal, kustoszki kolekcji strojów i tkanin, która odsłoni nieco historię zbioru kilkudziesięciu elementów stroju z Bronowic, które zanim trafiły do Muzeum, wzięły udział w epizodzie filmowym…

Małgorzata Oleszkiewicz, etnografka i członkini Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego oraz emerytowana kustoszka naszego Muzeum opowie o krakowskich zwyczajach i obrzędach widzianych oczyma Tetmajera, a zaproszony do dyskusji Prof. Kazimierz Sikora, reprezentujący Katedrę Historii Języka i Dialektologii Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, opowie o języku i kulturze Bronowic, w naukowej twórczości Włodzimierza Tetmajera.

Tak zapowiada się piątkowe popołudnie, pierwszy dzień Weekendu z Tetmajerem.

SOBOTA/NIEDZIELA
30 września/1 października , godz. 10.00 - 19.00
prezentacja muzealiów i archiwaliów związanych z osobą Włodzimierza Tetmajera
w godz. 12.00 - 16.00 prezentację można oglądać w towarzystwie kustoszy MEK

Etnograficzna pasja Włodzimierza Tetmajera połączyła go z założycielem Muzeum, Sewerynem Udzielą. Dzięki tej znajomości do zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie trafiło kilkadziesiąt przedmiotów różnego pochodzenia, podarowanych przez Tetmajera.  Wiele z nich będzie można zobaczyć na specjalnie na ten weekend przygotowanej mini ekspozycji. O ich historii i związkach Tetmajera z MEK opowiedzą kustosze naszego muzeum.

W Ratuszu na Placu Wolnica zobaczyć można przygotowany pod okiem Tetmajera model bronowickiej chaty z 1901 roku, wzorowany na domu Błażeja Czepca (uczestnika "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego), który jest elementem stałej ekspozycji muzealnej. Polecamy Waszej uwadze historię i tajniki konserwacji chaty, gdyż wiosną tego roku została poddana zabiegom, które pozwolą nam cieszyć się jej widokiem przez kolejne lata. Pokażemy również inne ślady Włodzimierza Tetmajera w kolekcji MEK. Wśród nich będą przykłady strojów krakowskich i słowackich, rysunki i jedyny obraz olejny Tetmajera w naszych zbiorach -  „Flisacy od Czernichowa”.

wstęp wolny 
Muzeum Etnograficzne w Krakowie
plac Wolnica 1

Wydarzenie jest elementem programu "Weekend seniora z kulturą".