T T
Grafika dekoracyjna.

Weekend seniora z kulturą w MEK

Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, już po raz dziesiąty przygotowało akcję „Weekend seniora z kulturą”, której celem jest zachęcenie seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym. 

Z tej okazji, zachęcimy Seniorów do bezpłatnego udziału w programie "Weekend z Tetmajerem w MEK" oraz do zwiedzania wystaw stałej i czasowej w Muzeum Etnograficznym w Krakowie (bilet wstępu na wystawy w cenie 1 PLN będą w tych dniach mogły kupić osoby powyżej 60 roku).

PROGRAM:
Weekend z Tetmajerem w MEK
29 września - 1 października 2023
plac Wolnica 1, Kraków

Etnograficzna pasja Włodzimierza Tetmajera połączyła go z założycielem Muzeum, Sewerynem Udzielą. Dzięki tej znajomości do zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie trafiło kilkadziesiąt przedmiotów różnego pochodzenia, podarowanych przez Tetmajera.  Wiele z nich będzie można zobaczyć na specjalnie na ten weekend przygotowanej mini ekspozycji. O ich historii i związkach Tetmajera z MEK opowiedzą kustosze naszego muzeum.

W programie:  
29 września od godz. 17.00
  • „Włodzimierz Tetmajer. Artysta-etnograf” – rozmowy o pasjach, barwach i inspiracjach

    • Wprowadzenie: Tetmajer i MEK- dyrektorka Monika Dudek, Ewa Rossal (MEK)
    • Co Udziela zawdzięcza Tetmajerowi - Magdalena Dolińska (MEK)
    • Strój z Bronowic jako rekwizyt filmowy - Anna Grochal (MEK)
    • Język i kultura Bronowic w naukowej twórczości Włodzimierza Tetmajera - prof. Kazimierz Sikora )Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Katedra Historii Języka i Dialektologii)
    • Krakowskie zwyczaje i obrzędy okiem Tetmajera - Małgorzata Oleszkiewicz ( PTL)
30 września i 1 października
  • w godz. 10.00-19.00 prezentacja obiektów z kolekcji MEK związanych z Włodzimierzem Tetmajerem - zwiedzanie samodzielne
  • w godz. 12.00-16.00 - prezentacja obiektów z kolekcji MEK związanych z Włodzimierzem Tetmajerem - zwiedzanie z komentarzem kuratorskim

W tych dniach zapraszamy też do zwiedzania wystaw stałej i czasowej w Muzeum Etnograficznym w Krakowie w cenie 1 zł dla osób powyżej 60 roku.

Projekt Kultura 60+ realizowany jest z inicjatywy Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.