T T
Grafika dekoracyjna.

W SWOJE RĘCE | Tkactwo z Dominiką Serzysko

Co łączy warsztat tkacki kobiet Ashaninka znad rzeki Tambo z europejskimi bardkami? Jak wyglądała praca na krośnie Enriquety Eleny Peréz – jednej z bohaterek wystawy POWERBANK / siła kobiet? Jakie znaczenie miała pata – część podarowana jej przez przyjaciółkę, doświadczoną tkaczkę Carmen Noemi Churivanti? Od odpowiedzi na te pytania zacznie się nasze spotkanie z tkaniem. 

W jego trakcie poznamy specyfikę i emancypacyjny charakter tkania na południowoamerykańskim telar de cintura (hiszp.) / backstrap loom (ang.) – przenośnym warsztacie tkackim „z paskiem z tyłu”. Chcąc je lepiej zrozumieć sięgniemy po bardka. Za ich pomocą utkamy paski inspirowane dawnymi krajkami – tkanymi taśmami wykorzystywanymi jako pasy lub estetyczne wykończenia oraz wzmocnienia brzegu (kraju) innych elementów garderoby. Opanujemy ścieg płócienny, dowiemy się, jak zaczynać i kończyć pracę, projektować wygląd tkaniny, przygotowywać wielobarwną osnowę i własnym ciałem regulować jej naprężenie. 

Zapewniamy wszystkie narzędzia i materiały potrzebne do wykonania współczesnej krajki. W cenę warsztatów wliczony jest koszt bardka tkackiego – przygotowanego na zamówienie, umożliwiającego kontynuowanie przygody z tkaniem po zakończeniu spotkania.

Informacje i zgłoszenia:

UWAGA! Aktualnie przyjmujemy zapisy na listę rezerwową.

  • Termin: 6 sierpnia 2022 r. (sobota), godz. 15.00-19.00
  • Miejsce: Dom Esterki, ulica Krakowska 46
  • Cena: 200 pln
  • Zniżka w wysokości 30% przysługuje posiadaczom: Karty Dużej Rodziny, Krakowskiej Karty Rodzinnej 3+, Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem
  • Warsztaty są przeznaczone dla osób dorosłych
  • Liczba dostępnych miejsc jest ograniczona. Warunkiem rezerwacji miejsca jest dokonanie wpłaty na konto, którego numer prześlemy wraz z potwierdzeniem zgłoszenia przez formularz internetowy (pełną kwotę zwrócimy w przypadku powiadomienia nas o rezygnacji z udziału w warsztatach do 7 dni przed ich terminem): https://forms.office.com/r/CJu50BWesQ

O CYKLU:

W swoje ręce

W wybrane soboty lipca i sierpnia zapraszamy na letnie warsztaty dla dorosłych. Poprowadzą je kobiety, które biorą w swoje ręce materię oraz sprawy. Tworząc niepowtarzalne, fizycznie istniejące przedmioty odkrywają potencjał dawnych technik rękodzielniczych i w pozytywny sposób zmieniają świat – przejmują kontrolę nad własnym życiem lub wspierają w tym innych, współtworzą miejsca sprzyjające aktywizacji lub wyciszeniu, odzyskują przyjazne naturze materiały.

Każde spotkanie stanowi niezależną całość – okazję do poznania innego przedmiotu z wystawy POWERBANK / siła kobiet, związanej z nim techniki i tworzącej w niej współcześnie osoby. Czas i przestrzeń twórczego działania (umożliwiającego własnoręczne wykonanie unikatowej pracy), sobotniego relaksu oraz rozmowy – w niewielkiej grupie, zacisznych wnętrzach Domu Esterki i kameralnym podwórku przy ulicy Krakowskiej 46.

Harmonogram spotkań:
9 lipca | BATIK z Joanną Makowską
16 lipca | BARWIERSTWO z Weroniką Sędzimir
30 lipca | MALOWANKI Z PETRYKIVKI z Lolitą Igorivną Wrzeczynską
6 sierpnia | TKACTWO z Dominiką Serzysko