T T
Grafika dekoracyjna.

W SWOJE RĘCE | Haft z Małgorzatą Samborską

Na zakończenie warsztatowego lata jeszcze raz zatrzymamy się w codziennym biegu. Pomoże nam w tym haft z jego niespiesznym tempem sprzyjającym – szczególnie w czasach przymusu produktywności, orientacji na szybkość i wydajność – ćwiczeniu cierpliwości, spokojnego planowania, refleksyjnego skupienia. Delikatny, lecz z wywrotowym potencjałem. Przez swą fizyczność i namacalność dający natychmiastowe poczucie sprawczości.

W czasie warsztatów nauczymy się samodzielnie komponować hafty oparte na liniach, słowach i geometrycznych dekorach. Poznamy cztery podstawowe ściegi haftu płaskiego: sznureczek, łańcuszek, rozłupany, francuski supełek. Dowiemy się, jak za ich pomocą tworzyć linie, kształtować litery, wypełniać kontury. Impulsem do pracy będą dla nas słowa z drukowanej makatki „kucharki”, jednej z bohaterek wystawy POWERBANK / siła kobiet: Nie mów nikomu co się dzieje w moim domu. W odpowiedzi na nie ułożymy i wyhaftujemy własne hasła mocy z pozytywnym przesłaniem.

Zapewniamy wszystkie narzędzia i potrzebne materiały.

INFORMACJE I ZGŁOSZENIA:

  • Termin: 20 sierpnia 2022 r. (sobota), godz. 15.00-19.00
  • Miejsce: Dom Esterki, ulica Krakowska 46
  • Cena: 100 PLN
  • Zniżka w wysokości 30% przysługuje posiadaczom: Karty Dużej Rodziny, Krakowskiej Karty Rodzinnej 3+, Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem
  • Warsztaty są przeznaczone dla osób dorosłych
  • Liczba dostępnych miejsc jest ograniczona. Warunkiem rezerwacji miejsca jest dokonanie wpłaty na konto, którego numer prześlemy wraz z potwierdzeniem zgłoszenia przez formularz internetowy (pełną kwotę zwrócimy w przypadku powiadomienia nas o rezygnacji z udziału w warsztatach do 7 dni przed ich terminem): https://forms.office.com/r/fxYQCXBtQe

O CYKLU:

W swoje ręce

W wybrane soboty lipca i sierpnia zapraszamy na letnie warsztaty dla dorosłych. Poprowadzą je kobiety, które biorą w swoje ręce materię oraz sprawy. Tworząc niepowtarzalne, fizycznie istniejące przedmioty odkrywają potencjał dawnych technik rękodzielniczych i w pozytywny sposób zmieniają świat – przejmują kontrolę nad własnym życiem lub wspierają w tym innych, współtworzą miejsca sprzyjające aktywizacji lub wyciszeniu, odzyskują przyjazne naturze materiały.

Każde spotkanie stanowi niezależną całość – okazję do poznania innego przedmiotu z wystawy POWERBANK / siła kobiet, związanej z nim techniki i tworzącej w niej współcześnie osoby. Czas i przestrzeń twórczego działania (umożliwiającego własnoręczne wykonanie unikatowej pracy), sobotniego relaksu oraz rozmowy – w niewielkiej grupie, zacisznych wnętrzach Domu Esterki i kameralnym podwórku przy ulicy Krakowskiej 46.

Harmonogram spotkań:
9 lipca | BATIK z Joanną Makowską
16 lipca | BARWIERSTWO z Weroniką Sędzimir
30 lipca | MALOWANKI Z PETRYKIVKI z Lolitą Igorivną Wrzeczynską
6 sierpnia | TKACTWO z Dominiką Serzysko