
W SWOJE RĘCE | Batik z Joanną Makowską
Czas wakacyjnych warsztatów dla dorosłych rozpoczniemy spotkaniem z batikiem – metodą zdobienia tkanin (i nie tylko tkanin) bazującą na zakrywaniu woskiem tych ich części, które mają pozostać niezafarbowane. W czasie warsztatów dowiemy się, jak przygotować projekt i miejsce pracy, wybrać odpowiedni materiał i naciągnąć go na ramę. Nauczymy się korzystania z tjantingów, mieszania, nanoszenia, a następnie usuwania wosku, pracy z barwnikami.
Zainspirują nas wzory zaprojektowane przez Józefę Kogut – artystkę wyrosłą z pracowni batiku działającej w ramach Warsztatów Krakowskich, jedną z bohaterek wystawy POWERBANK / siła kobiet. Będziemy malować płynnym, gorącym woskiem na naturalnych tkaninach. Skupimy się na procesie – praktycznym odkrywaniu techniki i twórczym eksperymentowaniu. Wykonane przez nas prace będą mogły służyć jako aplikacje na poduszki, torby czy ubrania, obrazy oprawione w ramę itp.
Zapewniamy wszystkie narzędzia i materiały potrzebne do wykonania batików na tkaninie. Przygotujemy też bawełniane plecaki, na które będzie można naszyć gotowe dzieła. Zachęcamy do dania drugiego życia przedmiotom z domowych zasobów i przyniesienia własnych tkanin – koniecznie z naturalnych włókien roślinnych (np. bawełnianych lub lnianych) albo zwierzęcych (np. jedwabnych lub wełnianych).
INFORMACJE I ZGŁOSZENIA:
- Termin: 9 lipca 2022 r. (sobota), godz. 15.00-19.00
- Miejsce: Dom Esterki, ulica Krakowska 46
- Cena: 100 pln
- Zniżka w wysokości 30% przysługuje posiadaczom: Karty Dużej Rodziny, Krakowskiej Karty Rodzinnej 3+, Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem
- Warsztaty są przeznaczone dla osób dorosłych
O CYKLU:
W swoje ręce
W wybrane soboty lipca i sierpnia zapraszamy na letnie warsztaty dla dorosłych. Poprowadzą je kobiety, które biorą w swoje ręce materię oraz sprawy. Tworząc niepowtarzalne, fizycznie istniejące przedmioty odkrywają potencjał dawnych technik rękodzielniczych i w pozytywny sposób zmieniają świat – przejmują kontrolę nad własnym życiem lub wspierają w tym innych, współtworzą miejsca sprzyjające aktywizacji lub wyciszeniu, odzyskują przyjazne naturze materiały.