T T
Grafika dekoracyjna.

W SWOJE RĘCE | Batik z Joanną Makowską

Czas wakacyjnych warsztatów dla dorosłych rozpoczniemy spotkaniem z batikiem – metodą zdobienia tkanin (i nie tylko tkanin) bazującą na zakrywaniu woskiem tych ich części, które mają pozostać niezafarbowane. W czasie warsztatów dowiemy się, jak przygotować projekt i miejsce pracy, wybrać odpowiedni materiał i naciągnąć go na ramę. Nauczymy się korzystania z tjantingów, mieszania, nanoszenia, a następnie usuwania wosku, pracy z barwnikami.

Zainspirują nas wzory zaprojektowane przez Józefę Kogut – artystkę wyrosłą z pracowni batiku działającej w ramach Warsztatów Krakowskich, jedną z bohaterek wystawy POWERBANK / siła kobiet. Będziemy malować płynnym, gorącym woskiem na naturalnych tkaninach. Skupimy się na procesie – praktycznym odkrywaniu techniki i twórczym eksperymentowaniu. Wykonane przez nas prace będą mogły służyć jako aplikacje na poduszki, torby czy ubrania, obrazy oprawione w ramę itp.

Zapewniamy wszystkie narzędzia i materiały potrzebne do wykonania batików na tkaninie. Przygotujemy też bawełniane plecaki, na które będzie można naszyć gotowe dzieła. Zachęcamy do dania drugiego życia przedmiotom z domowych zasobów i przyniesienia własnych tkanin – koniecznie z naturalnych włókien roślinnych (np. bawełnianych lub lnianych) albo zwierzęcych (np. jedwabnych lub wełnianych).

INFORMACJE I ZGŁOSZENIA:

  • Termin: 9 lipca 2022 r. (sobota), godz. 15.00-19.00
  • Miejsce: Dom Esterki, ulica Krakowska 46
  • Cena: 100 pln
  • Zniżka w wysokości 30% przysługuje posiadaczom: Karty Dużej Rodziny, Krakowskiej Karty Rodzinnej 3+, Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem
  • Warsztaty są przeznaczone dla osób dorosłych
Liczba dostępnych miejsc jest ograniczona. Warunkiem rezerwacji miejsca jest dokonanie wpłaty na konto, którego numer prześlemy wraz z potwierdzeniem zgłoszenia przez formularz internetowy (pełną kwotę zwrócimy w przypadku powiadomienia nas o rezygnacji z udziału w warsztatach do 7 dni przed ich terminem): https://forms.office.com/r/w5x6FWXuK2

O CYKLU:

W swoje ręce

W wybrane soboty lipca i sierpnia zapraszamy na letnie warsztaty dla dorosłych. Poprowadzą je kobiety, które biorą w swoje ręce materię oraz sprawy. Tworząc niepowtarzalne, fizycznie istniejące przedmioty odkrywają potencjał dawnych technik rękodzielniczych i w pozytywny sposób zmieniają świat – przejmują kontrolę nad własnym życiem lub wspierają w tym innych, współtworzą miejsca sprzyjające aktywizacji lub wyciszeniu, odzyskują przyjazne naturze materiały.

Każde spotkanie stanowi niezależną całość – okazję do poznania innego przedmiotu z wystawy POWERBANK / siła kobiet, związanej z nim techniki i tworzącej w niej współcześnie osoby. Czas i przestrzeń twórczego działania (umożliwiającego własnoręczne wykonanie unikatowej pracy), sobotniego relaksu oraz rozmowy – w niewielkiej grupie, zacisznych wnętrzach Domu Esterki i kameralnym podwórku przy ulicy Krakowskiej 46.